Adaptacyjne pesety wykorzystują nowoczesną technologie opartą na sztucznej inteligencji Adobe Sensei, dzięki czasu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Krzysztof Turek

Adaptacyjne presety wspomagane AI

Wiele nowych aktualizacji programu Lightroom opiera się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Jedną z najnowszych funkcji są adaptacyjne presety które możemy wykorzystać do edycji portretów oraz wielu innych rodzajów zdjęć. Mozolne nakładanie masek na portrety możemy uznać za przeszłość – za pomocą nowego rodzaju presetów wybieranie portretowanych osób, tworzenie masek i wprowadzanie zmian jest bajecznie szybkie.

Inteligentne maski dostępne są w programach Lightroom Classic, Lightroom, oraz Adobe Camera Raw od roku 2021 (dostępne tylko maski dla nieba oraz obiektu) natomiast od października 2022 wzbogacono je o automatyczne wybieranie:

  • ludzi z podziałem na części twarzy
  • głównego obiektu na zdjęciu
  • wybieranie tła na zdjęciu

Wybieranie ludzi odbywa się na dwa sposoby – możemy wybrać całą sylwetkę, lub możemy utworzyć maski dla pojedynczych elementów twarzy takich jak możemy zobaczyć na poniższym zrzucie.

maski-elementy-twarzy
Wybór pomiędzy utworzeniem maski dla całej osoby oraz poszczególnych elementów twarzy

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji Adobe Sensei program doskonale radzi sobie z wykrywaniem zarówno pojedynczych osób jak również kilku osób.

Podobnie ma się sytuacja w przypadku wykrywania zwierząt na zdjęciach, co może być bardzo pomocne w fotografii przyrodniczej. Oczywiście program Lightroom doskonale radzi sobie z wykrywaniem różnych gatunków zwierząt.

W każdym przypadku tworzone są maski wysokiej jakości w szczególności w obszarach zawierających włosy. Problematyczne stają się natomiast elementy zdjęcia, które posiada niski kontrast lub posiadają obszar, przez który widoczne jest tło, w takiej sytuacji program może się mylić niemniej jednak poprawka maskowania takich obszarów jest prostsza niż w przypadku tworzenia maski od zera.

Adaptacyjne presety

Program Lightroom pozwala również od niedawana na tworzenie adaptacyjnych presetów, czyli inaczej mówiąc presetów które posiadają możliwość zapamiętania ustawień dla masek a co za tym idzie automatycznego utworzenia odpowiednich masek w momencie korzystania z presetu. Jedyne co w tym przypadku możemy ewentualnie zrobić to poprawić maski ręcznie, jeśli nie zostały dobrze utworzone.

tworzenie adaptacyjnych presetów jest równie proste co tworzenie tradycyjnych presetów, musimy jedynie pamiętać, aby w momencie tworzenia presetu zaznaczyć maski których korekcje mają być zapamiętane. Program niestety nie podaje dla których masek zastosowaliśmy jakiekolwiek korekty, dlatego warto zaznaczyć wszystkie utworzone przez nas maski, nie wpływa no późniejszą pracę programu.

Inteligentne maski wraz z adaptacyjnymi preserami stanowią bardzo ważny element narzędzi, które są dostępne w programach Lightroom Classic, Lightroom oraz module Camera Raw. Potrafią bardzo mocno przyśpieszyć obróbkę zdjęć oraz jej precyzję. szczególnie mogą sprawdzić się w przypadku zdjęć tego samego rodzaju lub zdjęć seryjnych.

Poniżej znajduje się zestaw dwu presetów dzięki czemu możecie zapoznać się z ich działaniem oraz mogą posłużyć jako baza do waszych kompozycji.

Pobieranie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności