Lightroom – 7 narzędzi które warto poznać

Program Adobe Lightroom posiada mnóstwo narzędzi do edycji plików RAW, dzięki wybranym siedmiu z nich nawet początkujący mogą uzyskać dobre efekty.

Krzysztof Turek

Program Adobe Lightroom zarówno w wersji Classic jak i chmurowej jest bardzo zaawansowanym programem który liczbą opcji może przysporzyć o zawrót głowy. Z pewnością początkujący użytkownicy mogą czuć się mocno zagubieni, dlatego poniżej znajdziecie zestaw narzędzi które każdy rozpoczynający przygodę z programem powinien poznać. 

  1. Przeglądarka profilu (Profile) – jest to dość ciekawe narzędzie, od którego powinniśmy zacząć obróbkę zdjęcia. Służy ono do określenia sposobu w jaki nasze zdjęcie w postaci pliku RAW zostanie przetworzone przez procesor programu Lightroom. Mimo iż efekt jego działania może przypominać preset warto wiedzieć, że wybrany profil nie używa żadnego z narzędzi programu Lightroom, a co za tym idzie możemy dowolnie wykorzystywać dowolne korekcje które oferują pesety, pluginy lub dokonać samodzielnej edycji.

    Intensywność tego narzędzia możemy regulować za pomocą suwaka ilość w zakresie od 0 do 200.

przegladarka-profilu
Narzędzie Przeglądarka Profilu
  1. Ekspozycja (Exposure) – ekspozycja przede wszystkim kojarzy się nam z samym aparatem fotograficznym i ustawieniem odpowiednio jej parametrów, tak aby wykonane zdjęcie było odpowiednio naświetlone. Jeśli natomiast niewłaściwie ustawimy ekspozycję w naszym aparacie możemy skorygować ją w programie Lightroom za pomocą narzędzia korekty ekspozycji.

    Narzędzie to w najprostszy możliwy sposób możemy opisać jako suwak, który po przesunięciu w lewo spowoduje, że edytowane zdjęcie będzie ciemniejsze natomiast po przesunięciu w przeciwnym kierunku rozjaśni je.

  1. Korekcja obiektywu (Lens correction) – Program Lightroom posiada dane większości obiektywów jakie kiedykolwiek były dostępne na rynku, dane te to w dużym stopniu informacje o wadach takich jak zniekształcenia (dystorsja), winietowanie, aberracje i tym podobne. Narzędzie Korekcji Obiektywu pozwala usunąć za pomocą dwu kliknięć większość zniekształceń, tutaj oczywiście należy się drobna uwaga – jeśli posiadany obiektyw jest kiepskiej jakości – nie Lightroom w cudowny sposób nie uratuje nam zdjęcia.
korekcja-obiektywu
Panel narzędzia korekcja obiektywu
  1. Przejrzystość (Clarity) – bardzo interesujące narzędzie, które działa w zakresie kontrastu dla tonów średnich zdjęcia i pozwala w łatwy sposób:
    • podkreślić tekstury, jeśli przesuniemy suwak w prawo,
    • „zmiękczyć” skórę – pozbyć się widocznych porów i niedoskonałości, jeśli przesuniemy suwak w lewo. W tym przypadku najlepiej użyć Maskowania i zaznaczyć tylko twarz.
    • Podkreślić oczy – oczywiście poprzez uwydatnienie tekstury źrenic, tutaj również warto zaznaczyć tylko oczy na pomocą narzędzia maskowania.
    • Ogólna przejrzystość na zdjęciu – w moim przypadku to narzędzie nadaje się również doskonale do fotografii krajobrazowej w przypadku, gdy na zdjęciu jest mgła, dym lub fotografujemy przez szybę na przykład z okna pokoju hotelowego.
  2. Tekstura (Texture) – jak sama nazwa wskazuje to narzędzie służy ściśle do podkreślania tekstur na zdjęciu. Narzędzie to również działa podobnie jak Przejrzystość w tonach średnich jednak działa na średniej wielkości. Narzędzie to można użyć dla fotografii krajobrazowej, uwydatniania tekstury na materiałach w przypadku fotografii produktowej oraz innych. W mojej opinii należy używać go jako dopełnienie Przejrzystości pamiętając jednoczenie, że w przypadku zbyt mocnego jego użycia możemy uzyskać obraz wręcz surrealistyczny.
  3. Usuwanie zamglenia (Dehaze) – tak dokładnie nic dodać nic ująć to narzędzie potrafi usunąć zamglenie, dym, mgłę ze zdjęcia lub dodać – głównie mgłę. Oczywiście głównym zastosowaniem jakie przychodzi na myśl jest fotografia krajobrazowa, głownie z uwagi na to, że działa na całym obszarze zdjęcia.
  4. Przekształć (Geometry) – ostatnie narzędzie przyda się dla wszystkich którzy fotografują w mieście czy to na zwykłej wycieczce czy chcą wejść w świat fotografii architektury. Zasada działania jest bardzo prosta – w większości przypadków można użyć opcji Automatycznie lub Z asystą – Lightroom powinien poradzić sobie bez problemu z większością zdjęć. Opcja Z asystą wymaga od nas, aby za pomocą dwu linii zaznaczyć te elementy zdjęcia, które mają odchylenie od pionu lub poziomu.
narzedzie-przeksztalc
Okno programu Lightroom z widocznym panelem narzędzia Przekształć oraz naniesionymi na zdjęcie liniami pomocniczymi

Powyższe zestawienie nie wyczerpuje wszystkich narzędzi które początkujący powinien poznać, brakuje chociażby narzędzi odpowiedzialnych za edycję koloru. Jednak dzięki wybranym przeze mnie siedmiu osoba stawiająca pierwsze kroki w edycji zdjęć powinna uzyskać zadowalające efekty.

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności