Format BMP

Omówienie jednego z podstawowych formatów plików graficznych jakim jest BMP. Historia, rodzaje zastosowanej kompresji, wady i zalety

Krzysztof Turek

Format BMP popularnie zwany Bitmapą a bardziej precyzyjnie Device Independent Bitmap został opracowany przez firmę Microsoft Corporation w celu łatwej wymiany obrazków pomiędzy różnymi urządzeniami. Jest to jeden z najprostszych formatów plików graficznych który cechuje się tym, że każdy pojedynczy piksel jest opisany poprzez minimum  jeden bit a maksymalnie przez grupę bajtów.

format-BMP-przyklad
Przykład grafiki w formacie BMP, jeden piksel opisywany jest przez jeden bit

W przypadku grafiki czarnobiałej każdemu pikselowi odpowiada jeden bit natomiast w przypadku grafiki kolorowej może to być na przykład 8 bitów na kanał (R, G, B) co faktycznie daje nam 16,7 miliona kolorów. Format ten jest również formatem nieskompresowanym co oznacza, że zapisane za jego pomocą obrazy będą dość dużych rozmiarów. Istnieje możliwość zapisu do formatu BMP z użyciem bezstratnych algorytmów kompresji RLE lub Huffmana niestety uzyskane rezultaty mogą być niezadowalające.

Metoda kompresji
BMPTIFF kompresja wył.TIFF kompresja wł.JPG jakość 100%
Porównanie wielkości pliku 1280x720px
3,7 MB2,8 MB729KB688KB

Na chwilę obecną w programie Photoshop w wersji 2022 nie znalazłem opcji zapisu do formatu BMP, jednak dzięki jego uniwersalności oraz łatwości w obsłudze nawet na dość starych urządzeniach jest on w dalszym ciągu wykorzystywany na przykład w urządzeniach automatyki. W zastosowaniach fotograficznych jako nośnik wysokiej jakości zdjęć zdecydowanie lepiej użyć formatu TIFF.

Inne rozszerzenie pliku BMP to DIB

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności