Format JPEG (JPG)

Format JPEG to podstawowy rodzaj pliku graficznego który towarzyszy fotografii cyfrowej od jej początków – tutaj znajdziesz jego opis.

Krzysztof Turek

JPEG to stratny format zapisu plików którego początki sięgają lat osiemdziesiątych powołano wtedy Joint Photographic Experts Group (JPEG), która to była odpowiedzialna za powstanie formatu, który ostatecznie został zaprezentowany w 1992 i od tamtego czasu króluje w dziedzinie zapisu zdjęć oraz grafik. Format ten określa sposób kodowania i kompresji plików graficznych dzięki jego możliwościom jesteśmy w stanie zredukować wielkość pliku graficznego od 10 do 20 razy w stosunku do oryginału. W trakcie jego opracowywania szczególny nacisk położono na fizjologię ludzkiego oka przez co w trakcie kodowania odrzucana jest część informacji o barwach, ponieważ oko ma mniejszą rozdzielczość w zakresie postrzegania barw niż detali

Niektóre cechy stratnego formatu JPEG:

Obecnie format ten używany jest w praktycznie każdym aparacie fotograficznym, jednak ze względu na to, że jest już mocno przestarzały nie zalecam jego stosowania do zapisu zdjęć. Wszędzie, gdzie się da należy użyć formatów RAW lub bezpośredniego następcy JPEG’a formatu HEIC.

Z kolei format ten doskonale nadaje się do prezentacji swoich prac na stronach WWW lub wysyłania za pomocą poczty email, ponieważ jest obsługiwany przez praktycznie każdy komputer, tablet czy smartfon. Jeśli natomiast chcemy wywołać nasze zdjęcia polecam użyć formatu TIFF lub skontaktować się z fotolabem i dopytać jak najlepiej dostarczyć im zdjęcia.

Format ten jest cały czas rozwijany i doczekał się następujących rozszerzeń: