JPEG to stratny format zapisu plików którego początki sięgają lat osiemdziesiątych powołano wtedy Joint Photographic Experts Group (JPEG), która to była odpowiedzialna za powstanie formatu, który ostatecznie został zaprezentowany w 1992 i od tamtego czasu króluje w dziedzinie zapisu zdjęć oraz grafik. Format ten określa sposób kodowania i kompresji plików graficznych dzięki jego możliwościom jesteśmy w stanie zredukować wielkość pliku graficznego od 10 do 20 razy w stosunku do oryginału. W trakcie jego opracowywania szczególny nacisk położono na fizjologię ludzkiego oka przez co w trakcie kodowania odrzucana jest część informacji o barwach, ponieważ oko ma mniejszą rozdzielczość w zakresie postrzegania barw niż detali
Niektóre cechy stratnego formatu JPEG:
- Rozmiar pliku kompresowanego obrazu jest trwale zmniejszany poprzez eliminację niepotrzebnych (nadmiarowych) informacji z obrazu.
- Jakość obrazu jest obniżana, ale przeciętny użytkownik nie jest w stanie tego zauważyć.
- Podczas procesu kompresji każdy piksel jest porównywany z otaczającymi go pikselami w stosunku od 2: 1 do 100: 1 (wszystkie piksele, które są takie same jak oryginał, są następnie usuwane, ponieważ są uznawane za zbędne).
- Kompresja stratna JPEG jest zwykle stosowana w przypadku fotografii i złożonych obrazów nieruchomych.
- Podczas kompresji obrazu przy użyciu kompresji stratnej określasz kompromis między rozmiarem pliku a jakością obrazu (na przykład mniejszy rozmiar pliku = gorsza jakość obrazu).
- Im więcej edycji i zapisywania pojedynczego obrazu, tym gorsza będzie jakość obrazu, dlatego do formatu JPEG powinno się zapisywać tylko ostateczną wersję pliku
Obecnie format ten używany jest w praktycznie każdym aparacie fotograficznym, jednak ze względu na to, że jest już mocno przestarzały nie zalecam jego stosowania do zapisu zdjęć. Wszędzie, gdzie się da należy użyć formatów RAW lub bezpośredniego następcy JPEG’a formatu HEIC.
Z kolei format ten doskonale nadaje się do prezentacji swoich prac na stronach WWW lub wysyłania za pomocą poczty email, ponieważ jest obsługiwany przez praktycznie każdy komputer, tablet czy smartfon. Jeśli natomiast chcemy wywołać nasze zdjęcia polecam użyć formatu TIFF lub skontaktować się z fotolabem i dopytać jak najlepiej dostarczyć im zdjęcia.
Format ten jest cały czas rozwijany i doczekał się następujących rozszerzeń:
- JPEG XL – rozszerzenie przeznaczone do kodowania obrazów o wysokiej rozdzielczości
- JPEG XS – rozszerzenie oferujące bezstratny format przy zachowaniu małej wielkości pliku dzięki czemu można uzyskać duże prędkości transmisji,
- JPEG XT – rozszerzenie, w którym nacisk położono na zapis 16-bitowy na kanał, oraz wsparcie dla kanału alpha (przeźroczystości).