Format WebP

Plik z rozszerzeniem .webp to format pliku opracowany przez firmę Google w celu zmniejszenia rozmiaru obrazów bez konieczności poświęcania jakości.

Krzysztof Turek

WebP to format plików opracowany przez firmę Google na podstawie technologii zakupionej wraz z firmą On2 Technologies. Format ten oferuje zarówno stratną jak i bezstratną kompresję oraz przeźroczystości dzięki czemu w zamierzeniu miał być głównym konkurentem formatów JPG, PNG oraz GIF. 

Główne cechy formatu WebP wyglądają następująco:

  • Bezstratna kompresja,
  • Przeźroczystość – wsparcie dla kanału alpha,
  • Profile kolorystyczne – w pliku można osadzić profile kolorów ICC,
  • Metadane – format posiada wsparcie zarówno dla danych w formatach EXIF jak i XMP,
  • Wsparcie dla animacji 

Format WebP jest obecnie promowany jako nośnik obrazów w sieci dzięki jego większej wydajności w porównaniu z formatem JPEG. Wpływa to na szybkość ładowana strony WWW a ta jest z kolei brana pod uwagę przez wyszukiwarki takie jak Google, Bing, Yandex. Strony, które są lepiej są zoptymalizowane uzyskują większe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Poniżej porównanie wielkości dla zdjęcia zapisanego w formacie JPG i WebP:

WebP
Testowe zdjęcie
Metoda kompresji
JPG kompresja 85%WebP kompresja 85%
Wielkości plików dla zdjęcia o wymiarach 4165×3332
933 992 B (983 KB)151 724 B (156 KB)

Niestety, mimo iż format jest dość zaawansowany nie wszystkie programy wspierają zapisywanie, jak i otwieranie plików. Przykładowo w programach Adobe Lightroom oraz Capture One Pro brak jest możliwości eksportu do formatu WebP. Z kolei do programu Adobe Photoshop należy doinstalować darmową wtyczkę WebPShop która umożliwi zapisywanie plików w formacie WebP.

Bardzo dobrym programem jest dostępny online https://squoosh.app/ jego główną zaletą jest bardzo dobra jakość uzyskanych konwersji, niestety plików nie możemy przetwarzać hurtowo każdy plik należy otworzyć oddzielnie. Bardzo dobrą jakość otrzymuje przy ustawieniach:

  • Effort: 5
  • Quality 80

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności