Jak wydłużyć czas pracy baterii?

Głównym problemem nowoczesnych aparatów fotograficznych, jest niski czas pracy na baterii, aby go wydłużyć warto zapoznać się z 5 prostymi poradami.

Krzysztof Turek

Głównym problemem nowoczesnych aparatów fotograficznych, w szczególności bezlusterkowców, jest niski czas pracy na baterii. Nie tak dawno, bo w czasach, kiedy jeszcze posiadałem Nikona D50 problem ten praktycznie nie istniał. Mogłem zostawić aparat włączony w plecaku na około miesiąc a bateria straciła tylko jedną „kreskę” pojemności. Dziś w tej samej sytuacji bateria w aparacie rozładowuje się do zera w zaledwie dwa dni. Poniżej znajdziecie kilka prostych sposobów jak maksymalnie wydłużyć czas pracy aparatu na baterii.

Tryb samolotowy

Tryb samolotowy z pewnością kojarzy się ze smartfonami lub laptopami, natomiast warto wspomnieć, że większość nowoczesnych aparatów fotograficznych posiada moduł WI-FI, Bluetooth, oraz NFC, które domyślnie pozostają włączone! Jeśli nie skonfigurowaliśmy sieci WI-FI, nie oznacza to, że aparat nie marnuje drogocennego prądu i nie wyszukuje pobliskich sieci. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wyłączenie wszystkich niepotrzebnych modułów komunikacyjnych, jeśli ich aktualnie nie używany. Ponieważ różne modele aparatów różnią się menu, proponuję zajrzeć do instrukcji obsługi, gdzie znajdziecie informację jak tego dokonać.

Powolna karta pamięci

Tego z pewnością się nie spodziewaliście, ale powolna karta pamięci może znacząco wpłynąć na szybkość rozładowania się baterii. W jaki sposób? Sprawa jest banalnie prosta – wolna karta pamięci wymaga więcej czasu na zapis a co za tym idzie dłuższe zapotrzebowanie na prąd. Analogicznie szybsza karta zużyje mniej prądu. Tutaj tylko warto dodać, że zwiększone zapotrzebowanie na energię jest potrzebne tylko w trakcie zapisu, odczyt danych z karty zużywa mniej energii.

Jasny ekran/wizjer

W raz z aparatem otrzymaliście predefiniowane ustawienia jasności elektronicznego wizjera oraz wyświetlacza LCD. Z pewnością wielu z Was nigdy ich nie zamieniło a duża jasność powoduje większe zużycie energii. Z kolei warto dodać, że niektórzy producenci podają różne czasy pracy na baterii w przypadku wizjera elektronicznego a inne w przypadku wyświetlacza LCD znajdującego się z tyłu aparatu, zazwyczaj ten drugi zużywa więcej energii. Warto więc wyłączyć ekran LCD szczególnie w słoneczne dni, gdy i tak nic na nim nie widać.

Czułość ISO

Jak doskonale wiemy czułość ISO stanowi element trójkąta ekspozycji i dzięki odpowiednim jej ustawieniom możemy fotografować w ciemniejszych pomieszczeniach lub zamrozić ruch, a skutkiem ubocznym są szumy. Tutaj nie do końca jest to prawdą, ponieważ istnieje drugi skutek uboczny – wraz ze wzrostem czułości ISO rośnie zapotrzebowanie matrycy na energię elektryczną. Dlatego warto pamiętać, aby nie szarżować z ustawieniami ISO, lub jeśli popatrzmy na to z drugiej strony – jeśli zamierzamy dużo fotografować w słabych warunkach oświetleniowych warto zabrać ze sobą dodatkowe akumulatory.

Mróz

Żadna bateria nie lubi niskich temperatur, dlatego jeśli fotografujemy w plenerze zimą dobrym posunięciem jest trzymanie baterii w wewnętrznej kieszeni kurtki i wkładanie jej do aparatu tylko gdy chcemy zrobić zdjęcia. Następnie oczywiście należy baterie wyjąć i z powrotem włożyć w ciepłe miejsce.

Podsumowując…

…należy pamiętać, że większość powyższych porad zależy w dużej mierze od sprzętu jaki używamy. Aby optymalnie dobrać ustawiania niestety musimy poeksperymentować, w niektórych przypadkach możemy spotkać się ze zdecydowaną poprawą czasu pracy na pojedynczym akumulatorze. Jednak i tak wszystko zależy od zdrowego rozsądku.

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności