Lightroom Classic – eksport zdjęć do nowego katalogu

Przenoszenie zdjęć pomiędzy katalogami programu Lightroom może okazać się kłopotliwe, dlatego warto dowiedzieć się jak wykonać eksport nowego katalogu.

Krzysztof Turek

Każdy aktywny użytkownik programu Lightroom Classic może spotkać się z potrzebą eksportu zdjęć z jednego katalogu do nowego. Zazwyczaj może być to powodowane chęcią uporządkowania zdjęć lub ich archiwizacji. Poniżej znajdziecie szczegółowy opis w jaki sposób bezpiecznie tego dokonać wraz z opisem poszczególnych opcji.

Eksport do nowego katalogu najwygodniej wykonać z modułu Library, tutaj należy wybrać które zdjęcia mają zostać skopiowane do nowego katalogu. W tym celu możemy zaznaczyć odpowiednie foldery zawierające wybrane zdjęcia lub zaznaczyć wybrane zdjęcia w głównym oknie. W przypadku gdy zaznaczymy tylko foldery zostaną domyślnie przeniesione wszystkie zdjęcia do nowego katalogu.

Następnie wybieramy z głównego menu File a następnie Export as Catalog…

LR-Export-as-catalog
Eksport zdjęć do nowego katalogu

Na ekranie pojawi się nowe okno w którym będziemy mogli wybrać lokalizację exportu oraz szczegółowe opcje dotyczące nowego katalogu.

LR-Okno-exportu-katalogu
Okno ze szczegółami eksportu

W powyższym oknie możemy nadać nazwę nowemu katalogowi, nazwa ta posłuży do utworzenia folderu, w którym znajdą się pliki katalogu jak i same zdjęcia.

LR-Struktura-plikow-katalogu
Struktura plików nowego katalogu

W tym samym oknie możemy również zaznaczyć jedną z następujących opcji: