DxO PureRaw jest programem który pozwala wydobyć więcej ze zdjęcia poddając je wstępnej obróbce, jako wynik otrzymujemy również plik w formacie RAW.

Krzysztof Turek

DxO PureRaw

DxO PureRaw to ciekawy program reprezentujący nowe podejście do obróbki plików raw, które są poddawane nie dość, że obróbce bezstratnej to dodatkowo jako wynik otrzymujemy również plik RAW (DNG) który możemy poddać dalszej obróbce. Obróbce poddawane są następujące elementy obrazu:

w programie mamy do wyboru kilka sposobów korekcji, ale najbardziej wartym uwagi jest DeepPRIME który korzysta z dobrodziejstw sztucznej inteligencji (AI).

Niestety wydajność obróbki jest ściśle uzależniona od posiadanego komputera i na starszych maszynach może trwać dość długo nawet do kilku minut na jedno zdjęcie. Dodatkowo proces wydłuża się wraz ze wzrostem rozdzielczości przetwarzanego obrazu.

Poniżej znajduje się kilka przykładowych fotografii, które poddałem obróbce, dzięki czemu z łatwością można porównać rezultaty działania programu z oryginalnymi plikami. Wszystkie zamieszczone zdjęcia nie zostały poddane dalszej obróbce kolorystycznej, zostały tylko i wyłącznie przetworzone w programie Dxo PureRaw z użyciem algorytmu DeepPRIME.

Dxo-porownanie-1
Porównanie działania programu DxO PureRaw (po prawej) z oryginalnym plikiem RAW (po lewej). NIKON D7200 Nikkor 35mm F/1.8

Na powyższym zdjęciu warto porównać włosy które po wyostrzeniu stały się bardziej wyraziste oraz ostre.

DxO-porownanie-2
Porównanie działania programu DxO PureRaw (po prawej) z oryginalnym plikiem RAW (po lewej). NIKON D7200 Nikkor 50mm F/1.8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności