Przysłona stanowi część obiektywu dzięki której możemy regulować ilość światła wpadającego na matrycę, dzięki niej możemy uzyskać poprawną ekspozycję.

Krzysztof Turek

Ekspozycja część 2 – Przysłona

W skład elementów kontrolujących ekspozycję wchodzi przysłona jest to element, który jako jedyny jest częścią obiektywu. Przysłona odpowiedzialna jest za ilość światła wpadającego na matrycę. Z technicznego punktu widzenia jest to otwór o regulowanej średnicy, sama regulacja odbywa się za pomocą ruchomych elementów zwanych listkami. Ilość listków zależna jest różna w zależności od obiektywu. 

Wartości przysłony

Przysłona jest skalibrowana w wartościach f, a zakres wartości przysłony zależy od obiektywu.

f/… to stosunek ogniskowej systemu do średnicy elementu przepuszczającego światło (przednia soczewka). właściwy zapis to f/N , wartosć pojedynczego kroku przysłony wynika bezpośrednio z tego że używany jest pierwiastek z 2 do zapisu czyli dokładnie 1,41

przyslona-wzor
Wzór na wyliczanie wartości przysłony

W obiektywach kitowych maksymalny otwór przysłony wynosi f/3,5 z kolie w stało ogniskowych obiektywach wysokiej jakości wartość maksymalnego otworu przysłony może wynosić nawet f/0,95. Im większy maksymalny otwór przysłony tym większa ilość światła wpada na matrycę, dzięki czemu możemy:

  • fotografować w kiepskich warunkach oświetleniowych na przykład po zmroku nie podnosząc pozostałych parametrów ekspozycji takich jak migawka czy czułość ISO,
  • zmniejsza się głębia ostrości dzięki czemu możemy „wydobyć” obiekty z tła,
  • szybciej działa układ autofocus’a.

Wysokie wartości przysłony powodują zwiększenie głębi ostrości, największe wartości jakie możemy spotkać w obiektywach to f/22 lub nieco więcej. Używanie dużych wartości skutkuje również zmniejszeniem ilości światła wpadającego na matrycę, co pozwoli nam wykonywać zdjęcia w słoneczne dni.

Oczywiście należy pamiętać, że każda zmiana przysłony powoduje zmianę ilości wpadającego światła oraz głębi ostrości, te dwa elementy zawsze idą ze sobą w parze.

Autofocus 

Przysłona w obiektywach nowoczesnych aparatów fotograficznych sterowana jest w sposób automatyczny dzięki czemu w trakcie kadrowania jest cały czas otwarta maksymalnie. Powoduje to, że więcej światła wpada na czujniki autofocusa, co powoduje szybsze jego działanie. W momencie naciskania spustu migawki przysłona jest domykana do żądanej wartości.

Bokeh

W obiektywach wysokiej jakości ilość listków jest duża co z kolei wpływa na kształt otworu. Jest on dzięki temu bardziej okrągły co wpływa na bokeh, czyli sposób rozmycia tła oraz elementów mocno kontrastujących. W przypadku gdy otwór przysłony nie jest okrągły – przysłona składa się na przykład z pięciu listków – tło nie zostanie rozmyte „kremowo” co spowoduje „bałagan” na drugim planie. Jeśli obiektyw posiada przysłonę składającą się z dziewięciu listków, tło zostanie rozmyte „kremowo” dzięki czemu nie będzie odciągało uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności