Ostatnim elementem wchodzącym w skład mechanizmów służących do kontroli ekspozycji jest migawka. Jej zadaniem jest kontrola czasu, w czasie którego na matryce lub błonę fotograficzną wpada światło. Migawka zazwyczaj jest ustawiona bezpośrednio przed elementem rejestrującym obraz w aparacie, w niektórych aparatach może być wykorzystywana do ochrony matrycy lub filmu – pozostaje wtedy w pozycji zamkniętej […]

Krzysztof Turek

Ekspozycja część 3 – Migawka

Ostatnim elementem wchodzącym w skład mechanizmów służących do kontroli ekspozycji jest migawka. Jej zadaniem jest kontrola czasu, w czasie którego na matryce lub błonę fotograficzną wpada światło. Migawka zazwyczaj jest ustawiona bezpośrednio przed elementem rejestrującym obraz w aparacie, w niektórych aparatach może być wykorzystywana do ochrony matrycy lub filmu – pozostaje wtedy w pozycji zamkniętej po wyłączeniu aparatu. 

Jasność zdjęcia

Migawka – jak wspomniałem wcześniej – kontroluje ilość czas w jakim wpada światło do aparatu dzięki czemu, jeśli ustawimy niski czas otwarcia migawki zdjęcie będzie ciemne. Z kolei, jeśli wydłużymy czas otwarcia zdjęcie będzie zdecydowanie jaśniejsze.

Kontrola nad ruchem

Drugą istotną rzeczą na jaką wpływ ma migawka jest to w jaki sposób zarejestrujemy ruch, jeśli migawka będzie otwarta długo poruszający obiekt będzie rozmazany. Jeśli z kolei będziemy skracać czas jej otwarcia obiekt będzie coraz wyraźniejszy aż dojdziemy do momentu, w którym będzie on wyraźny i ostry. Jeśli chcielibyśmy określić stopień rozmycia poruszającego się obiektu w zależności od czasu otwarcia migawki pomocna może być tabelka umieszczona poniżej:

Czas otwarcia migawkiTypowe zastosowanie
1/4000Zamrożenie
1/2000Zamrożenie
1/1000Zamrożenie
1/500Zamrożenie
1/250Zamrożenie
1/125Panoramowanie
1/60Panoramowanie
1/30Panoramowanie
1/15Panoramowanie
1/8Rozmycie
1/4Rozmycie
1/2Rozmycie
1Rozmycie

Należy pamiętać, że wszytko zależy od tego z jaką prędkością oraz w jakim kierunku porusza się obiekt który chcemy uwiecznić na zdjęciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności