Każdy fotograf powinien mieć w swojej torbie zestaw narzędzi dzięki któremu będzie w stanie poradzić sobie z każdym problemem w dowolnej sytuacji.

Krzysztof Turek

Fotograficzne drobiazgi i przydatne akcesoria

Akcesoria fotograficzne, które poniżej prezentuję, mimo iż nie są bezpośrednio związane z optyką oraz nie wpływają na jakość zdjęć – mogą w znaczący sposób wpłynąć na komfort fotografowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy nasze zdjęcia planujemy wykonywać w plenerze, gdzie bardzo istotne jest porządne zabezpieczenie sprzętu jak i zadbanie o ergonomię pracy.  

Torba na aparat 

Pierwszym niezwykle przydatnym akcesorium jest torba na aparat. Ja osobiście polecam model Manfrotto Speedy 10. To wygodna torba, w której zmieścić można aparat oraz trzy obiektywy. Jedynym minusem tej torby jest jej długość – mogłaby być nieco dłuższa, aby pomieścić aparat z dłuższym obiektywem. Torba ma gumowane dno, więc możecie ją spokojnie postawić na wilgotnej ławce w parku, nie obawiając się przemoczenia. 

Co jeszcze można schować w tej torbie? Prócz aparatu i obiektywów, zmieści się w niej laptop o przekątnej 13-14 cali, lampę błyskową, baterie, ładowarki, karty pamięci i wiele innych drobiazgów. Mimo pozornie niewielkich rozmiarów, pomieści naprawdę sporo sprzętu. 

Co jest wyjątkowe w tej torbie? Oprócz gumowanego dna, torba ma wyjmowane wnętrze, co pozwala na zastosowanie jej jako wkładki do innego plecaka. To świetne rozwiązanie, jeśli nie chcecie inwestować w drogi plecak fotograficzny.  

Paski na rzep do mocowania sprzętu 

Kolejnym ciekawym zakupem są paski na rzepy, które mogą być przydatne podczas transportu sprzętu fotograficznego. Często zdarza się, że podróżując z pełną torbą sprzętu, potrzebujemy pewnego rodzaju zabezpieczenia, aby uniknąć przypadkowych uszkodzeń. Paski te można wykorzystać do mocowania torby w bagażniku samochodu, do zabezpieczania sprzętu na miejscu, czy do spięcia statywu. Ich elastyczność i długość (około 26 cm) sprawiają, że są wszechstronne i przydatne w wielu sytuacjach. 

Lepszy pasek  

Jeśli fotografujecie non-stop i nie możecie sobie pozwolić na wyciąganie aparatu z torby w każdej chwili, pasek na szyję może okazać się bardzo przydatnym dodatkiem. Wybór konkretnego producenta nie ma dużego znaczenia, ważne, aby pasek był odpowiednio szeroki, aby nie wbijał się w szyję przy dłuższym użytkowaniu.  

Zestaw do czyszczenia aparatu 

Następnym niezbędnym akcesorium jest zestaw do czyszczenia aparatu. Zestaw firmy Zeiss zawiera wszystko, czego potrzebujesz do utrzymania swojego sprzętu w czystości. W jego skład wchodzi gruszka, pędzelek do usuwania pyłu z matrycy, chusteczki nasączone alkoholem, chusteczki suche oraz preparat do czyszczenia. Dlaczego ten zestaw jest warty uwagi? Po pierwsze, posiada praktyczny pokrowiec, który pomaga zachować porządek i nie gubić poszczególnych elementów. Po drugie, każdy składnik zestawu można dokupić osobno, co jest wygodne i oszczędne. Nie musisz kupować całego zestawu, jeśli skończą ci się na przykład chusteczki. 

Żel antybakteryjny 

Ostatnim, ale równie ważnym akcesorium jest żel antybakteryjny. W obecnych czasach dbanie o higienę jest niezwykle istotne, dlatego warto mieć przy sobie żel antybakteryjny. Jest to szczególnie przydatne podczas wymiany obiektywu w terenie, kiedy ręce mogą być zabrudzone. Żel antybakteryjny można łatwo znaleźć w różnych sklepach i jest dostępny w kieszonkowym opakowaniu. 

Podsumowując, te akcesoria fotograficzne mogą znacząco ułatwić waszą pracę i zadbać o wygodę podczas fotografowania. Warto inwestować w sprzęt, który poprawi waszą efektywność i zabezpieczy sprzęt przed uszkodzeniami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności