Smartfony dzięki wysokiej jakości obrazu zaczęły powoli wypierać aparaty w wielu zastosowaniach, aby wykonać dobre zdjęcia warto poznać kilka zasad.

Krzysztof Turek

Fotografowanie smartfonem dla początkujących

Najlepszy aparat fotograficzny to aparat, który aktualnie mamy przy sobie. Jeszcze nie tak dawno temu to stwierdzenie mogło wydawać się abstrakcyjne, ponieważ jednoznacznie kojarzyło się z noszeniem przy sobie aparatu fotograficznego. Obecnie praktycznie każdy z nas jest posiadaczem smartfonu, który wyposażony jest w aparat fotograficzny. Rozwój techniki spowodował, że aparat zawarty w naszym telefonie często przewyższa pod względem technicznym większość aparatów kompaktowych sprzed kilku lat. Niemniej jednak nie sama technika robi za nas dobre zdjęcie dlatego warto przyswoić sobie kilka uniwersalnych trików które sprawią, że nasze zdjęcia staną się coraz lepsze.

Czysty obiektyw

Niestety, ale budowa aparatu telefonicznego wyposażonego w aparat nie zapewnia ochrony obiektywu przed zabrudzeniami. Często tłusty obiektyw jest w stanie pozbawić nasze zdjęcie dynamiki, kontrastu czy ostrości, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest noszenie zawsze przy sobie ściereczki do okularów lub specjalnej ściereczki nasączonej alkoholem którą można nabyć w większości sklepów fotograficznych.

Punkt podparcia

Oprogramowanie odpowiedzialne za wykonanie zdjęcia, mimo iż jest w stanie dać doskonałe rezultaty, niestety, ale często robi zdjęcia „za wszelką cenę” nie ostrzegając nas o wydłużeniu czasu ekspozycji. Może to spowodować, że nasze zdjęcia będą poruszone szczególnie w pochmurny dzień lub wczesnym wieczorem, czyli w warunkach teoretycznie jeszcze normalnych dla standardowego aparatu fotograficznego. W związku z tym warto znaleźć punkt podparcia dla naszego telefonu na czas wykonywania zdjęć.

Zbyt dużo słońca

Problemem, który z kolei możemy doświadczyć w słoneczny dzień może być słońce, które pada prosto na matrycę naszego aparatu powodując powstawanie flar na zdjęciu. Ten problem można dość łatwo rozwiązać przysłaniając źródło światła tak by osłonić obiektyw przed bezpośrednim jego wpływem. Możemy posłużyć się ręką, częścią ubrania, kartką lub porostu znaleźć kawałek cienia.

Lampa błyskowa

Nasze smartfony często są wyposażone w lampę błyskową i o ile jest ona zbawieniem dla fotografujących po zmroku, to może być prawdziwą zmorą, jeśli fotografujemy w pobliżu obiektów które odbijają światło lub wykonujemy zdjęcie przez szybę. W takiej sytuacji warto wyłączyć lampę całkowicie, zdjęcie może nie będzie zbyt jasne, ale lepsze to niż zdjęcie prześwietlone.

Zoom cyfrowy

Wraz z coraz większą ilością aparatów montowanych w telefonach producenci zaczęli rywalizować parametrami swoich urządzeń. Tak właśnie narodził się zoom cyfrowy, który jest najgorszą rzeczą, która może spotkać fotografa. Cyfrowe przybliżenie polega na wycięciu części zdjęcia ze środka kadru a następnie rozciągnięcie go, aby wypełniało całą dostępną przestrzeń ekranu. Powoduje to uwydatnienie szumów oraz pogorszenia jakości zdjęcia.

Tych kilka prostych porad może spowodować, że zdjęcia, które wykonamy będą zdecydowanie lepszej jakości, jednocześnie nie musimy inwestować dużych kwot, aby zobaczyć rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności