Głębia ostrości APS-C vs Pełna klatka – Jaka jest prawdziwa różnica?

Czy zmiana wielkości matrycy wpływa na głębię ostrości? Poznaj fakty na ten temat oraz jak przysłona, ogniskowa i odległość od tematu wpływają na zdjęcia!

Krzysztof Turek

W filmie Pełna klatka vs APS-C - fakty i mity powieliłem dość popularny błąd mianowicie: zmiana wielkości matrycy aparatu wpływa na głębię ostrości. W rzeczywistości głębia ostrości nie ulega zmianie zakładając że mamy obiektywy o takich samych parametrach. Na głębię ostrości mają wpływ następujące czynniki:

  1. Przysłona: Im mniejsza wartość przysłony (większy otwór przysłony), tym płytsza głębia ostrości. Oznacza to, że mniejsza część zdjęcia będzie ostra, a tło bardziej rozmyte. Z kolei wyższe wartości przysłony (mniejszy otwór przysłony) dają większą głębię ostrości, sprawiając, że zarówno pierwszy plan, jak i tło pozostają ostre.
  2. Ogniskowa: Im dłuższa ogniskowa obiektywu, tym płytsza głębia ostrości. Oznacza to, że teleobiektywy (o długich ogniskowych) silniej rozmywają tło niż obiektywy szerokokątne (o krótkich ogniskowych).
  3. Odległość fotografowania: Im bliżej fotografujesz obiekt, tym płytsza głębia ostrości. Oznacza to, że makrofotografie i portrety z bliskiej odległości charakteryzują się mocnym rozmyciem tła, podczas gdy zdjęcia wykonywane z większej odległości (np. krajobrazy) mają większą głębię ostrości.

Wielkość matrycy a głębia ostrości

Zgodnie z powyższymi czynnikami wielkość matrycy aparatu nie ma bezpośredniego wpływu na głębię ostrości. Wynika to z faktu, że głębia ostrości jest determinowana przez sam obiektyw, a nie przez rozmiar czujnika rejestrującego obraz.

Wpływ wielkości matrycy na konstrukcję obiektywów

Należy jednak zaznaczyć, że mniejsze matryce APS-C mają wpływ na konstrukcję obiektywów. Obiektywy zaprojektowane do aparatów APS-C są zazwyczaj mniejsze i lżejsze niż ich odpowiedniki dla pełnej klatki, ponieważ rejestrują mniejszy obszar obrazu. Może to prowadzić do zastosowania mniejszych soczewek i mniejszej odległości między nimi.

Konsekwencje użycia mniejszych soczewek

Zastosowanie mniejszych soczewek w obiektywach APS-C może potencjalnie skutkować:

  • Mniejszą maksymalną wartością przysłony: Oznacza to, że obiektywy APS-C mogą nie być w stanie osiągnąć tak płytkiej głębi ostrości jak obiektywy pełnoklatkowe przy tej samej ogniskowej.
  • Różnice w bokeh: Jakość bokeh, czyli sposób rozmycia tła, może się różnić między obiektywami APS-C i pełnoklatkowymi o tej samej ogniskowej na co bezpośredni wpływ ma budowa przysłony, a dokładniej liczba listków z których jest złożona.

Mity na temat głębi ostrości

Ekwiwalent ogniskowej: Nieprawdą jest, że podpięcie obiektywu 50 mm do aparatu APS-C “magicznie” zmienia jego ogniskową na 75 mm. Ogniskowa obiektywu zawsze pozostaje taka sama, niezależnie od rozmiaru matrycy. Aparat APS-C po prostu rejestruje mniejszy wycinek obrazu z 50-milimetrowego obiektywu, co może sprawiać wrażenie, jakby obiektyw miał dłuższą ogniskową.

pelna-klatka-aps-c-porownanie

Liczba listków przysłony: Różnice w liczbie listków przysłony między obiektywami APS-C i pełnoklatkowymi o tej samej ogniskowej mogą wpływać na bokeh, ale nie na głębię ostrości. Większa liczba listków przysłony może prowadzić do bardziej okrągłego i przyjemnego dla oka bokeh, podczas gdy mniejsza liczba listków może dawać bardziej nieregularny i “kanciasty” bokeh.

Screenshot
Symulacja różnic w bokeh

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności