Histogram dla początkujących

Histogram to graficzna reprezentacja wartości tonalnych obrazu, jest to również jedno z najciekawszych narzędzi pomocnych w robieniu i edycji zdjęć.

Krzysztof Turek

W poniższym artykule przyjrzymy się narzędziu, którego poznanie może znacząco wpłynąć na jakość wykonywanych zdjęć – mowa o histogramie.

Co to jest Histogram?

Histogram to pojęcie, które, choć brzmi skomplikowanie, ale jest to niezwykle przydatne narzędzie dla każdego fotografa. Stanowi on integralną część cyfrowej fotografii i post produkcji. Histogram to wykres, który ilustruje rozkład jasności w danym obrazie. Wartości na osi poziomej przedstawiają poziomy jasności, od czerni po biel, gdzie lewa strona oznacza ciemne elementy, a prawa jasne. To narzędzie dostępne jest niemalże we wszystkich nowoczesnych aparatach cyfrowych i programach do obróbki grafiki.

Odczytywanie Histogramu

Odczytanie histogramu może wydawać się trudne, ale to naprawdę proste. Wartości na wykresie pokazują ilość każdego odcienia koloru lub jasności na zdjęciu. Oto, jak to działa:

Lewa Strona Histogramu: To obszar reprezentujący ciemne elementy na zdjęciu. Może to być np. czarne włosy na portrecie.

histogram-ciemne-obszary
Przykład histogramu z zaznaczonymi ciemnymi obszarami na zdjęciu

Środek Histogramu: Tutaj mieszczą się elementy o średniej jasności, jak na przykład ściana, która jest w naszym tle.

hIstogram-srodkowa-czesc
Środkowa część histogramu

Prawa Strona Histogramu: To miejsce, gdzie znajdują się jasne elementy, jak niebo czy światło samochodów na nocnym zdjęciu. Może również obejmować świecące obiekty.

histogram-jasne-obszary
Histogram z zaznaczonymi obszarami jasnymi – w prawym dolnym rogu widoczne lekkie przepalenie

Zastosowanie Histogramu

Teraz, kiedy już wiesz, jak odczytywać histogram, zastanówmy się, jak możesz go wykorzystać, aby poprawić jakość swoich zdjęć.

  • Unikanie prześwietleń i niedoświetleń: Jeśli histogram przyciska się do lewej strony, oznacza to, że zdjęcie jest niedoświetlone, a szczegóły w ciemnych obszarach mogą zostać utracone. Jeśli jest zbyt blisko prawej strony, na zdjęciu wystąpią prześwietlone obszary, jedyny wyjątek mogą stanowić tutaj wszelkiego rodzaju lampy, palące się świece lub inne źródła światła. Najlepiej jest tak ustawić ekspozycję, aby uniknąć prześwietleń i zbyt ciemnych obszarów, może to ułatwić histogram, który może być wyświetlany na żywo przez większość aparatów.
  • Ekspozycja do prawej (ETTR): Jest to specjalna technika która pozwala na wykonanie takiego zdjęcia, które zawiera jak najwięcej szczegółów. Uzyskuje się to dzięki takiemu ustawieniu ekspozycji, aby histogram był maksymalnie przesunięty do strony prawej jednocześnie nie istniały żadne prześwietlone obszary na zdjęciu.
  • Zarządzanie Szumami: Szumy często występują w ciemniejszych partiach zdjęć, które znajdują się po lewej stronie histogramu. Unikanie szumów sprowadza się więc do odsunięcia histogramu do środka lub prawej strony podobnie jak w technice ETTR jednak nie jest wymagane pełne jej zastosowanie.
zdjecie-ciemne-poprawne
Przykład zdjęcia w ciemnej tonacji które dzięki poprawnemu ustawieniu ekspozycji nie posiada szumów w ciemnych obszarach

Podsumowanie

Histogram to narzędzie, które może znacznie poprawić jakość zdjęć. Pomaga w kontroli ekspozycji i zrozumieniu rozkładu jasności na zdjęciu. Nie jest to narzędzie zbyt skomplikowane, a jego rozumienie i wykorzystywanie może znacząco poprawić jakość zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*