Powiększanie zdjęć w programie Adobe Photoshop bez utraty jakości to przydatna funkcja, którą każdy kto edytuje zdjęcia powinien mieć dobrze opanowaną.

Krzysztof Turek

Jak powiększyć zdjęcie w Adobe Photoshop?

Poprawne powiększanie zdjęć w programie graficznym jest bardzo przydatną umiejętnością dla każdego fotoedytora. Jeśli dodatkowo pracujemy w programie Adobe Photoshop sukces wydaje się murowany. Jednak zanim przejdziemy do szczegółów tej operacji warto zapoznać się ze potencjalnymi problemami jakie możemy napotkać w trakcie zmiany rozmiaru zdjęcia.

Funkcje zmiany rozmiaru zdjęcia posiada praktycznie każdy program graficzny, niestety używając standardowych opcji zazwyczaj nasze wynikowe może zostać:

  • pozbawione ostrości,
  • pozbawione kontrastu,
  • szumy mogą zostać uwypuklone,
  • w przypadku plików JPG artefakty wynikające z kodowania mogą zostać powiększone.

oczywiście warto podkreślić, że wszytko zależy od zdjęcia z jakim pracujmy i w niektórych przypadkach zdjęcie może zostać powiększone bardzo dobrze.

Jeśli do wyżej wymienionego celu użyjemy programów które posiadają wyspecjalizowane opcje przeznaczone do powiększenia zdjęć, będziemy w stanie uzyskać bardzo dobre rezultaty za każdym razem.

My skupimy się na programie Adobe Photoshop jednak warto również wspomnieć o programach takich jak Pixelamtor Pro lub Affinity Photo które również posiadają bardzo zaawansowane funkcje

Powiększanie plików RAW

Na pierwszy ogień pójdzie bardzo ciekawa opcja Photoshop’a, a raczej jego modułu do obróbki plików RAW – Camera RAW. Moduł ten wyposażony jest w opcję powiększania zdjęć w wyniku której otrzymamy plik wynikowy RAW w formacie DNG. Aby skorzystać z tej opcji należy:

  1. otworzyć zdjęcie RAW w programie Photoshop, plik powinien otworzyć się w module Camera RAW
Camera-Raw-14-5
moduł Camera RAW
  1. W kolejnym kroku wywołujemy menu kontekstowe z którego wybieramy opcję Popraw… lub wciskamy kombinację klawiszy Shift+Cmd+D (Mac) lub Shift+Control+D (Windows)
menu-kotekstowe-camera-raw
menu kontekstowe dostępne w module Camera RAW
  1. W następnym oknie zaznaczmy opcję Super Resolution (wysoka rozdzielczość) – po kliknięciu Popraw zdjęcie zostanie powiększone cztery razy
Podgad-funkcji-poprawianie
Podgląd funkcji Poprawianie

Utworzony plik zostanie automatycznie zapisany w formacie DNG w tym samym folderze w którym znajduje się zdjęcie źródłowe. Zdjęcie możemy oczywiście dalej edytować w programie Photoshop, zaimportować do programu Lightroom lub dowolnego innego edytora RAW który obsługuje pliki DNG

Powiększanie narzędziem Rozmiar Obrazu

Kolejnym narzędziem, które oferuje nam program Photoshop to Rozmiar obrazu które możemy wywołać z menu Obraz lub używając kombinacji klawiszy Shift+Cmd+I (Mac) lub Shift+Ctrl+I (Windows)

menu-obraz
Menu Obraz programu Photoshop

Po uruchomieniu narzędzia Rozmiar Obrazu naszym oczom ukaże się proste menu które służy do określania rozmiaru obrazu wynikowego. Bardzo istotną informacją na tym etapie jest maksymalny rozmiar zdjęcia wynikowego którego dłuższy bok nie może przekroczyć 300000 pikseli! Warto dodać, że sam czas powiększania może być zależny od mocy obliczeniowej naszego komputera, rozmiaru pamięci oraz miejsca na dysku.

Narzedzie-rozmair-obrazu
Narzędzie Rozmiar Obrazu

Bardzo ważne jest, aby z listy Ponowne próbkowanie wybrać opcję Zachowaj szczegóły 2.0 która to jako jedyna jest wyposażona w skuteczne mechanizmy wspomagające powiększanie w postaci sztucznej inteligencji AI. Po zatwierdzeniu zmian zdjęcie zostanie przetworzone.

To oczywiście nie jedyne możliwości powiększenia zdjęć w programie Photoshop szczególnie w narzędziu Rozmiar Obrazu, ale najlepsze, jeśli chcemy powiększyć zdjęcia. Pozostałych opcji można oczywiście używać, ale wybrane przeze mnie są tymi które dają najlepsze rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności