Poradnik jak przyspieszyć upload pliku do serwisu YouTube poprzez zmniejszenie jego rozmiaru za pomocą programu HandBrake.

Krzysztof Turek

Poradnik YouTube: jak przyśpieszyć upload pliku (tutorial)

Każdy kto montuje filmy czy to hobbystycznie czy zawodowo musi się zmierzyć z problemem dużego rozmiaru pliku wynikowego. Oczywiście nie należy uznać tego za wadę im większy plik tym lepsza jego jakość. Niestety w praktyce nie zawsze idzie to w ze sobą w parze. Dla przykładu, jeśli zamieszczamy nasze produkcje w serwisie YouTube ten i tak transkoduje materiał z użyciem kodeka VP9. Dodatkowo mierzymy się z problemem długiego przesyłu dużych plików szczególnie jeśli mamy wolne łącze internetowe. Z podobną sytuacją możemy się spotkać, gdy chcemy nagrać plik video na dysku flash, o ile ceny takich nośników są już raczej niewielkie, o tyle transfer dużego pliku może naprawdę trwać wieki.

Z pomocą przychodzi program HandBrake który służy tylko i wyłącznie do transkodowania materiału video do innego formatu. Jego użycie jest naprawdę proste, po uruchomieniu wystarczy przeciągnąć plik do głównego okna programu lub otworzyć plik video za pomocą opcji Open Source w menu File. Następnie upewnić się, że w zakładce Video wybrany jest właściwy format. Optymalna opcja dla większości zastosowań to H.264, jakość (Quality) zostawiamy w ustawieniu domyślnym, czyli 22. Zwracamy uwagę, aby ilość klatek na sekundę, czyli Framerate (FPS) ustawić na Same as source, unikniemy w ten sposób żmudnego transkodowania ilości klatek w naszym filmie.

HandBrake
Okno programu HandBrake z przykładowymi ustawieniami

Następnie wciskamy przycisk Start i czekamy aż program zakończy pracę.

Oczywiście są powyższe ustawienia są tylko przykładowe, ale powinny dać dobry rezultat. Program w rzeczywistości posiada cały arsenał funkcji dzięki którym możemy zrobić praktycznie wszystko z naszym plikiem video. W sieci można znaleźć setki sprawdzonych ustawień, które dobierzemy do praktycznie dowolnego zastosowania.

Link do programu handbrake: https://handbrake.fr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności