Korekcja perspektywy może wydawać się skomplikowana, jednak jeśli użyjemy do tego celu programu Lightroom możemy w prosty sposób uzyskać doskonałe efekty.

Krzysztof Turek

Jak wyprostować zdjęcie?

Fotografia architektury nie jest prostą sprawą szczególnie jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu. Budynki na zdjęciach, które wykonujemy bardzo często mogą okazać się krzywe, pochylone lub w najlepszym przypadku mieć kształt trapezu. Z pomocą przychodzą nam programy do edycji zdjęć dzięki którym możemy w bardzo wielu przypadkach uratować sytuację poprzez korekcję perspektywy. W najpopularniejszym z nich – Adobe Lightroom – możemy znaleźć narzędzie Przekształć (Transform) które służy właśnie do korekcji perspektywy.

Zaburzenia perspektywy, które spotykamy w fotografii architektury spowodowane są głównie z powodu obiektywów szerokokątnych używanych właśnie w tego rodzaju fotografii. Jeśli natomiast jesteśmy oddaleni od naszego obiektu i możemy użyć dłuższego obiektywu powiedzmy powyżej 50mm, wszelkiego rodzaju odchylania będą dużo mniejsze lub znikną całkowicie. 

Aby poprawnie wykonać zdjęcie budynku za pomocą aparatu wyposażonego w obiektyw szerokokątny musimy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: aparat musimy trzymać w miarę wypoziomowany – nie ważne czy zdjęcie wykonujemy w orientacji poziomej czy pionowej. Wiele nowoczesnych aparatów jak i smartfonów wyposażonych jest w elektroniczne poziomice dzięki którym jesteśmy w stanie ustawić aparat we właściwy sposób.

Drugą nie mniej ważną zasadą jest kadrowanie w taki sposób, aby dookoła naszego budynku było dużo przestrzeni, jest to bardzo istotne, ponieważ w wyniku działania narzędzia Przekształć część zdjęcia może zostać obcięta. 

Po wykonaniu zdjęcia możemy przystąpić do jego obróbki w programie Lightroom, poniżej omówię tylko narzędzia, dzięki którym wyprostujemy nasze zdjęcie. Pozostałe korekcje warto wykonać już po wyprostowaniu zdjęcia, ponieważ manipulacja perspektywą oraz kadrowanie może wpłynąć na histogram.

Redukcja krzywizn

Wspomniany wcześniej obiektyw szerokokątny może wprowadzać duże dystorsje co spowoduje, że linie, które powinny być proste mogą będą krzywe, za co odpowiada dystorsja beczkowata. Aby ją usunąć należy użyć narzędzia Korekcji obiektywu szczegółowo omówionego w poprzednim filmie.

Prostowanie

Po pozbyciu się wszelkich krzywizn z naszego zdjęcia możemy przystąpić do właściwej korekcji perspektywy, czyli prostowania budynków za pomocą narzędzia Przekształć (Transform). Narzędzie to posiada dość dużo opcji jednak jest dość intuicyjne w obsłudze dzięki czemu szybko i sprawnie możemy osiągnąć zamierzony skutek.

narzedzie-przeksztalc
Narzędzie przekształć

W panelu narzędzia możemy znaleźć sześć przycisków:

  • Wył. – narzędzie wyłączone,
  • Automatyczne – najprostsza z opcji, Lightroom będzie starał się automatycznie dopasować ustawienia narzędzia, aby uzyskać pożądane efekty jednak czasami nie działa wystarczająco dobrze i może się ograniczać tylko do wyprostowania horyzontu,
  • Z asystą – narzędzie, które przynosi najlepsze efekty jednocześnie bardzo proste w obsłudze wystarczy zaznaczyć minimum dwie linie, które w domyśle mają być równoległe i poziome,
  • Poziom – za pomocą tego narzędzia możemy wyprostować większość zdjęć na których są wyraźnie zaznaczone linie poziome lub zdjęcia przedstawiają krajobraz z wyraźnie zaznaczoną linią horyzontu,
  • W pionie – to narzędzie powinno automatycznie odnaleźć linie, które są pionowe i na tej podstawie wyprostować zdjęcie. Dobrze nadaje się do korekcji perspektywy w przypadku zdjęć architektury lub zdjęć na których znajdują się pionowe elementy takie jak drzewa słupy i tym podobne,
  • Pełny – skupia w sobie narzędzi Poziom, W pionie oraz auto.

Należy pamiętać, że wszystkie narzędzia, które działają w sposób automatyczny mogą nie działać poprawnie i wszystko zależy od zdjęcia, na którym pracujemy.

Nico niżej znajdziemy zestaw sliderów dzięki którym możemy dodatkowo skorygować działanie każdego z narzędzi, które kryją się pod przyciskami opisanymi powyżej. 

  • Pionowo – dostosowuje obraz, pochylając go do przodu lub do tyłu,
  • Poziomo – odchyla obraz wokół wirtualnej osi pionowej,
  • Obróć – obraca obraz wokół punktu centralnego,
  • Proporcje – rozciąga obraz w poziomie lub kompresuje go w poziomie,
  • Skala – zmniejsz lub powiększa obraz,
  • Przesunięcie X – przesuwa obraz w osi X,
  • Przesunięcie Y – przesuwa obraz w osi Y

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności