Chociaż większość z nas zna program Lightroom jako potężne narzędzie do edycji zdjęć, często dostępne opcje mogą przyprawić o dezorientację, zwłaszcza dla początkujących. Mimo że profesjonaliści cenią sobie jego wszechstronność, amatorzy również chętnie eksperymentują z jego możliwościami, często wprowadzając nieświadome zmiany.
Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Lightroomem, przygotowaliśmy najprostszy tutorial. Dzięki niemu, nawet osoba zupełnie nowa w świecie edycji zdjęć, z łatwością odkryje podstawowe funkcje programu.
Spis treści:
Lightroom w wersji chmurowej który posłuży nam do obróbki to młodszy brat podstawowej wersji Lightroom Classic. Dostępny jest na komputery, tablety, smartfony oraz poprzez przeglądarkę nadaje się więc idealnie do tego aby przygotować zdjęcia które później trafią do na przykład do instagrama. Warto w tym miejscu wspomnieć że wersja dostępna na telefony pozwala bezpośrednio z aplikacji wykonać zdjęcie, co dodatkowo pozwala wyeliminować proces importu zdjęcia.
Kolejną ważną cechą jest synchronizacja w chmurze pomiędzy naszymi urządzeniami, dzięki czemu możemy edytować zdjęcie przy pomocy komputera a następnie, umieścić w sieci przy pomocy telefonu.
Obróbka
Załóżmy że wykonaliśmy już nasze zdjęcie i musimy przejść przez ten cały skomplikowany proces obróbki, którego tajniki znają tylko profesjonaliści. Taka wizja może nieco przerażać na szczęście w przypadku programu Lightroom istnieją prostsze metody na osiągniecie zadowalanego efektu.
Naszym celem będzie obróbka zdjęcia w taki sposób aby główny element widoczny na zdjęciu był nieco jaśniejszy, bardziej kolorowy, a zwieszone pod sufitem lampy nie były przepalone.
Optyka
Pierwszym narzędziem które warto włączyć dla każdego zdjęcia jest optyka – sprawa tutaj jest bardzo prosta wystarczy że włączymy dwie dostępne opcje Usuń aberrację chromatyczną oraz Włącz korekcję obiektywu. Obydwie najzwyczajniej w świecie wyeliminują wszelkie wady obiektywu nieważne czy w smartfonie czy “dużym” aparacie. Opcji tych możemy używać bezpiecznie – nie pamiętam sytuacji w której zdjęcie poddane korekcji optyki wyglądało źle. W rezultacie otrzymamy zdjęcie pozbawione zniekształceń, winietowania oraz aberracji chromatycznej czyli wszelkich wad
Kadrowanie i geometria
Jeśli zdjęcie wymaga kadrowania bez problemu możemy tego dokonać narzędziem Kadrowanie i geometria gdzie możemy wybrać na przykład jedną spośród widocznych poniżej proporcji. W Przypadku Instagrama najlepiej wybrać 4×5(5×4) ponieważ uzyskamy największy możliwy rozmiar zdjęcia w przypadku tego portalu.
W tym panelu znajdziemy również inne ciekawe narzędzie – Autogeometria. Służy ono do automatycznej korekcji geometrii naszego zdjęcia, przykładowo jeśli na zdjęciu znajduje się budynek to prawdopodobnie “wali się” na nas,, może być pochylony w jedną ze stron lub obie powyższe opcje. Za pomocą jednego kliknięcie możemy taki budynek wyprostować. Jedyny problem na jaki możemy się natknąć to zbyt mało miejsca pozostawionego u góry co jak widać na poniższym zdjęciu może spowodować obcięcie czubka budynku.
Autokorekta
W Lightroomie istnieje możliwość automatycznej korekty zdjęcia za pomocą jednego przycisku, użycie tego narzędzia w większości przypadków pozwala osiągnąć zadowalający efekt jednak należy pamiętać o kilu ważnych rzeczach.
- Lightroom rozjaśnia ciemne obszary – jeśli wykonaliśmy zdjęcie poprawnie i nie jest ono niedoświetlone bardzo możliwe że lightroom będzie na siłę próbował nieco rozjaśnić ciemne obszary tak aby była widoczna tekstura. dzieje się tak na przykład w przypadku czarnych włosów które po autokorekcie mogą wyglądać na szare. Zazwyczaj będziemy musieli posiłkować się suwakiem czernie aby kolor włosów wrócił do właściwego poziomu.
- Lightroom eksponuje tony średnie – tutaj mamy sytuację analogiczną do poprzedniej, Lightroom stara się w taki sposób obrobić zdjęcie aby wszystkie elementy były dobrze widoczne, w niektórych przypadkach może to być nienaturalne warto więc nieco zmniejszyć wartość dla suwaka cieni.
- Balans bieli – w wielu przypadkach może okazać się że balans bieli będzie przestrzelony w dowolną stroną – albo zdjęcie będzie zbyt pomarańczowe albo zbyt niebieskie w tym przypadku bez problemu sobie poradzimy operując suwakiem Temp.
Istotna jest również kolejność wykonywanych działań, kadrowanie użyte jako pierwsze może posłużyć do usunięcia niektórych prześwietleń na brzegach kadru co może wpłynąć na działanie narzędzia autokorekta.
Ustawienia Predefiniowane
Jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie z korekcją zdjęcia możemy skorzystać z Ustawień predefiniowanych które są niczym innym jak Presetami. Istotną różnicą pomiędzy Programami Lightroom Classic a Lightroom jest funkcja automatycznego dobierania presetu do danego zdjęcia. Jeśli klikniemy w ustawienia predefiniowane sztuczna inteligencja Adobe Sensei przeanalizuje zdjęcie a następnie zaproponuje kilka presetów ze swojej bogatej biblioteki. Możemy tutaj również wybrać intensywność presetu czy jego kolorystykę.
Poniżej znajduje się porównanie zdjęć przed i po obróbce w programie Lightroom.
Jak można zauważyć to proste zdjęcie w wyniku obróbki przedstawioną powyżej metodą zyskało na dynamice. Można zauważyć działanie funkcji Autogeometria dzięki której proste elementy znajdujące się w kadrze zostały wyprostowane, pomimo że ich odchyłka od pion i poziomu wynosiła poniżej jednego stopnia.
Nad uzyskanym rezultatem można dyskutować, jednak przedstawiony powyżej proces edycji jest na tyle uniwersalny że można używać go z wiekszością zdjęć. Warto pamiętać, że cały poradnik stanowi solidną bazę dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z edycją zdjęć w programie Lightroom.