Omówienie wymagań sprzętowych programu Lightroom Classic podanych przez producenta oraz porównanie ich z rzeczywistością.

Krzysztof Turek

Lightroom Classic – wymagania sprzętowe

Adobe Lightroom Classic jest niewątpliwie liderem w dziedzinie obróbki plików RAW, niestety jak każdy program posiada on również swoje niedoskonałości. Z pewnością jedną z nich, która potrafi przyćmić jego zalety, są duże wymagania sprzętowe które szczególnie ujawniają się po dłuższym czasie użytkowania programu. Wynika to z prostego faktu, jeśli dodajemy do biblioteki dużą ilość zdjęć zaczyna rozrastać się baza danych która stanowi nieodłączną część programu.

Dodatkowo w samym doborze sprzętu nie pomaga nam sam producent, który na swojej stronie internetowej podaje moim zdaniem dość mocno zaniżone wymagania sprzętowe.

Lightroom zalecany sprzęt
Wymagania sprzętowe podawane przez producenta dla komputerów PC

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, wymagania są na tyle niskie, że każdy współczesny komputer bez problemu zostanie zakwalifikowany jako odpowiedni do programu Lightroom Classic.

Sytuacja zaczyna się klarować, jeśli do naszej sprzętowej układanki dorzucimy kartę graficzną, zgodnie z informacjami podanymi przez producenta, zalecana karta graficzna którą wykorzystamy do akceleracji edycji, powinna osiągnąć minimum 2000 punktów w teście Compute programu PassMark.

Oczywiście cały czas mówimy o rekomendowanych parametrach sprzętowych podawanych przez producenta dla samego Lightroom’a, możemy więc śmiało przyjąć, że taki komputer będzie się sprawdzał, jeśli w danej chwili tylko będziemy używali programu Lightroom Classic. Natomiast pozostałe programy nie będą uruchomione. W przypadku, jeśli chcemy korzystać z innych zasobożernych programów pamiętajmy o tym, aby porównać wymagania sprzętowe i zastosować się do tych wyższych.

W wyborze odpowiedniego sprzętu dla programu Lightroom zachęcam do odwiedzenie strony internetowej firmy Puget Systems która sprzedaje komputery stacjonarne właśnie dedykowane dla konkretnego oprogramowania. O ile zamianie sprzętu w tej firmie z dostawą do Polski mija się z celem, to strona stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy na temat wymagań sprzętowych różnych programów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności