Krótkie uzupełnienie poprzedniego materiału o plikach RAW. Tym razem nieco informacji na temat plików DNG opracowanych przez firmę Adobe.

Krzysztof Turek

Pliki DNG

W poprzednim filmie omówiłem pliki RAW teraz pora na pliki DNG opracowane przez firmę Adobe. Na swoich stronach opisujących obydwa formaty możemy przeczytać, że pliki RAW zostały stworzone z myślą o wykonywaniu i archiwizacji zdjęć z kolei DNG z myślą o edycji.

W praktyce jest to nie do końca poprawne omówienie tematu chociażby z faktu, iż pliki DNG stanowią natywny format w niektórych aparatach a dzięki zastosowaniu kompresji nadają się również bardzo dobrze do archiwizacji. Jeśli mowa z kolei o samej edycji to pliki DNG posiadają bardzo poważną zaletę, cała edycja wraz z historią jest zapisywana w pliku natomiast w przypadku plików RAW tworzony jest oddzielny plik xmp który przechowuje te dane. Oczywiście jest to prawdą tylko w przypadku najpopularniejszego programu do edycji jakim jest Lightroom. Inne programy mogą nie akceptować zapisanych informacji lub tworzyć oddzielne pliki podobne do xmp.

Uniwersalność

Kolejną zaletą plików DNG jest to że ich licencja jest darmowa i posiada otwarte źródło (open source) co oznacza że jesteśmy w stanie otworzyć te pliki w wielu programach. Pliki RAW są natomiast licencjonowanie w zależności od producenta danego aparatu, co może grozić tym że nie będziemy w stanie otworzyć zdjęć w naszym ulubionym programie jeśli jego producent nie wykupi odpowiedniej licencji.

Wielkość pliku

Wspomniany wcześniej zysk w postaci mniejszego rozmiaru pliku w praktyce oznacza około 20 procent zysku. Jednak wiążą się z tym pewne ograniczenia, chodzi tu konkretnie o możliwość odzyskania oryginalnego pliku RAW. Jeśli zostanie zastosowana taka opcja w trakcie konwersji pliki będą większe o około 20 procent.

Dla testowego pliku otrzymałem następujące rozmiary:

  • oryginalny raw – 49,6 MB
  • przekonwertowany plik DNG – 27,1 MB
  • przekonwertowany plik DNG z osadzonym oryginalnym plikiem RAW – 61,5 MB

Co wybrać RAW czy DNG?

Zgodnie z powyższymi akapitami spodziewacie się odpowiedzi, że najlepszym wyborem będą pliki DNG, jednak odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta jak się pozornie wydaje.

Plików DNG nie należy stosować, jeśli używany innych programów do edycji zdjęć niż duet Lightroom i Photoshop. Format DNG może być źle obsługiwany w innych programach co może zniechęcić do ich używania.

Mniejsza wielkość pliku również nie stanowi argument za tym, aby używać plików DNG, obecnie ceny nośników a właściwie stosunek ceny do pojemności nie są wartościami zaporowymi dla przeciętnego Kowalskiego.

Ostatnim argumentem na „nie” jest problematyczne traktowanie zdjęć z niektórych aparatów, mowa tutaj szczególnie o sprzęcie firm FUJIFILM jak i SONY. Po konwersji do DNG może wystąpić rozbieżność w kolorach, ostrości oraz detalach na zdjęciu.

link do programu Adobe DNG Converter: http://bit.ly/DNGConverter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności