Sony Zeiss 35mm F/2.8 recenzja

Krótka recenzja stałoogniskowego, kompaktowego obiektywu Sony FE 35 mm f/2.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* o doskonałej jakości obrazu.

Krzysztof Turek

Obiektyw Sony FE 35 mm f/2.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* to bardzo kompaktowa konstrukcja stało ogniskowa przeznaczona do aparatów firmy Sony zarówno z matrycami pełnoklatkowymi jak i APS-C. Bazuje na sprawdzonej technologii Sonnar oraz jest wyposażony w powłoki Zeiss T* co powinno zaowocować kontrastowymi i ostrymi obrazami. 

Główną zaletą tego obiektywu jest jego waga oraz niewielkie rozmiary, dość uniwersalna ogniskowa 35mm powinna doskonale sprawdzić się w większości zastosowań z naciskiem na fotografię uliczną. Obiektyw jest ostry od samego początku, czyli od przysłony F/2.8, oraz – co bardzo mnie zdziwiło – przy tej przysłonie radzi sobie doskonale z fotografią “krajobrazową” czyli kadrami, które mieszczą bardzo dużo fotografowanej przestrzeni. Zazwyczaj w takich sytuacjach inny obiektyw musiałem przymykać do przysłony F/4 lub więcej. Bohater dzisiejszego testu radzi sobie doskonale z każdym rodzajem fotografowanej sceny począwszy od wspomnianej wcześniej fotografii krajobrazowej skończywszy na fotografii portretowej.  

Budowa i jakość wykonania 

Tubus obiektywu jest zbudowany w stu procentach z metalu oraz jest uszczelniony co doskonale sprawdzi się w nieprzyjaznych warunkach. W niektórych recenzjach, które można znaleźć w sieci pojawia się zarzut, że po dłuższym czasie z obiektywu odpryskuje farba szczególnie z pierścienia ogniskowej, w. moim przypadku problem ten jeszcze się nie wystąpił. Autofokus jest wykonany w technologii FOCUS by Wire firmy Sony, czyli to zawsze aparat steruje ostrością, również w trybie manualnym. 

Osłona przeciwsłoneczna 

Osłona przeciwsłoneczna jest wykonana w nietypowy sposób, jest wklęsła do przodu. Dzięki temu obiektyw jest dobrze chroniony przed odblaskami, ale nie można nakręcić na nią filtra polaryzacyjnego. 

Ustawienia ostrości i szybkość działania autofocusu 

Autofocus działa szybko i precyzyjnie, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. 

Jakość obrazu 

Obiektyw zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. Jest ostry w całym kadrze, nawet przy maksymalnym otworze przysłony. Kolory są żywe i naturalne. 

Podsumowanie 

Sony Zeiss 35 mm f/2.8 to bardzo dobry obiektyw, który oferuje doskonałą jakość obrazu i szybki autofocus. Jest to dobry wybór dla fotografów, którzy szukają uniwersalnego obiektywu do fotografii ulicznej, reportażowej czy portretowej. 

Ocena 

Obiektyw otrzymuje ocenę 4,5/5. 

Zalety: 

  • Dobra jakość wykonania, obiektyw jest uszczelniony, co chroni go przed kurzem i wilgocią. 
  • Szybki i precyzyjny autofocus 
  • Doskonała jakość obrazu 
  • Kompaktowa konstrukcja 
  • Uniwersalna ogniskowa 
  • Jest ostry od samego początku, czyli od przysłony f/2.8. 

Wady: 

  • Osłona przeciwsłoneczna nie pozwala na nakręcenie filtra polaryzacyjnego 
  • Nie współpracuje z systemem wykrywania oka w aparatach Sony 
  • W niektórych recenzjach pojawia się zarzut, że po dłuższym czasie z obiektywu odpryskuje farba, szczególnie z pierścienia ogniskowej. 

Podsumowanie 

Sony Zeiss 35 mm f/2.8 to bardzo dobry obiektyw, który oferuje wiele zalet. Jest kompaktowy, ma jasny otwór przysłony, zapewnia doskonałą jakość obrazu i jest ostry w całym kadrze. Jedynymi wadami są osłona przeciwsłoneczna, która nie pozwala na nakręcenie filtra polaryzacyjnego, oraz brak współpracy z systemem wykrywania oka w aparatach Sony. 

Dane techniczne:

MocowanieSony E
FormatPełna klatka 35 mm
Ogniskowa35 mm
Ogniskowa dla formatu APS-C52,5 mm
Grupy/Elementy obiektywu5/7
Kąt widzenia dla pełnej klatki63°
Kąt widzania dla matrycy APS-C44°
Maksymalna przysłonaF/2,8
Minimalna przysłonaF/22
Ilość listków przysłony7
Rodzaj przysłonyKołowa
Minmalna odległość ostrzenia0,35m
Powiększenie0,12x
Średnica filtra49mm
Średnica obiektywu61,5mm
Długość obiektywu36,5mm
Waga120g
InnePowłoka przeciwodblaskowa ZEISS T*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności