Krótka recenzja stałoogniskowego, kompaktowego obiektywu Sony FE 35 mm f/2.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* o doskonałej jakości obrazu.

Krzysztof Turek

Sony Zeiss 35mm F/2.8 recenzja

Obiektyw Sony FE 35 mm f/2.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* to bardzo kompaktowa konstrukcja stało ogniskowa przeznaczona do aparatów firmy Sony zarówno z matrycami pełno klatkowymi jak i APS-C. Bazuje na sprawdzonej technologii Sonnar oraz jest wyposażony w powłoki Zeiss T* co powinno zaowocować kontrastowymi i ostrymi obrazami.

Główną zaletą tego obiektywu jest jego waga oraz niewielkie rozmiary, dość uniwersalna ogniskowa 35mm powinna doskonale sprawdzić się w większości zastosowań z naciskiem na fotografię uliczną. Obiektyw jest ostry od samego początku, czyli od przysłony F/2.8, oraz – co bardzo mnie zadziwiło – przy tej przysłonie radzi sobie doskonale z fotografią „krajobrazową” czyli kadrami które mieszczą bardzo dużo fotografowanej przestrzeni. Zazwyczaj w takich sytuacjach musiałem przymykać obiektyw do przysłony F/4 lub więcej. Obiektyw w moim przypadku radzi sobie doskonale z każdym rodzajem fotografowanej sceny począwszy od wspomnianej wcześniej fotografii krajobrazowej skończywszy na fotografii portretowej.

Tubus obiektywu jest zbudowany w stu procentach z metalu oraz jest uszczelniony co doskonale sprawdzi się w niesprzyjanych warunkach. W niektórych recenzjach, które można znaleźć w sieci pojawia się zarzut, że po dłuższym czasie z obiektywu odpryskuje farba szczególnie z pierścienia ogniskowej, w. moim przypadku problem ten jeszcze się nie wystąpił.

Niestety obiektyw nie współpracuje z systemem wykrywania oka w aparatach Sony co niestety jest jego jedyną wadą

Dane techniczne:

MocowanieSony E
FormatPełna klatka 35 mm
Ogniskowa35 mm
Ogniskowa dla formatu APS-C52,5 mm
Grupy/Elementy obiektywu5/7
Kąt widzenia dla pełnej klatki63°
Kąt widzania dla matrycy APS-C44°
Maksymalna przysłonaF/2,8
Minimalna przysłonaF/22
Ilość listków przysłony7
Rodzaj przysłonyKołowa
Minmalna odległość ostrzenia0,35m
Powiększenie0,12x
Średnica filtra49mm
Średnica obiektywu61,5mm
Długość obiektywu36,5mm
Waga120g
InnePowłoka przeciwodblaskowa ZEISS T*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności