Co to jest demozaikowanie?

Demozaikowane jest podstawowym procesem obróbki pliku RAW i polega na zmianie zarejestrowanego przez matrycę światła na realny obraz, który możemy zobaczyć.

Krzysztof Turek

Demozaikowanie jest podstawowym procesem obróbki pliku RAW i polega na zmianie zarejestrowanego przez matrycę „obrazu” na realny obraz, który możemy zobaczyć.

Aby zrozumieć ten proces muszę na początku omówić budowę matrycy światłoczułej, której budowa jest stosunkowo prosta. Sam sensor światłoczuły składa się z odpowiedniej liczby komórek, które potrafią jedynie rejestrować poziomy jasności światła, które wpada przez obiektyw. W zależności od budowy sensora może on rozpoznawać poziomy jasności z odpowiednią rozdzielczością na przykład 14 bitów co ma bezpośredni wpływ na dynamikę tonalną. Aby jednak rejestrować kolory każdy piksel światłoczuły ma dodatkowy filtr przepuszczający jedynie konkretny kolor.

Filtr Bayera

Różne kolory filtrów dla każdego z pikseli ułożone są w odpowiedni wzór, ułożenie filtrów wygląda w taki sposób, że połowa powierzchni stanowi filtr koloru zielonego, a pozostała połowa podzielono jest po równo między kolory czerwony i niebieski. Takie ułożenie wynika bezpośrednio z percepcja siatkówki ludzkiego oka, które najbardziej czułe jest właśnie na kolor zielony.

filtr-bayera
Mozaika kolorów w filtrze Bayera

Plik RAW który zostaje zapisany z karcie pamięci zawiera wyłącznie informacje o natężeniu światła padającego na każdy pojedynczy piksel. Aby z takiego zbioru informacji powstał kolorowy obraz należy plik RAW poddać demozaikowaniu, czyli procesowi, który na podstawie informacji o natężeniu światła padającego na sąsiednie piksele oraz kolorowi zastosowanego filtra utworzy kolor.

Proces demozaikowania

Demozaikowanie może odbywać się na różne sposoby, najprostszy z nich wygląda w taki sposób, że na podstawie sąsiednich pikseli o tym samym kolorze filtra uzyskiwana jest wartość danego koloru w danym obszarze. Tego typu podejście wiąże się jednak z możliwością powstania artefaktów wzdłuż obszarów, na których występuje nagła zmiana kolorów.

Najlepsze algorytmy dostosowują swoje działanie właśnie na podstawie szczegółów rejestrowanego obrazu. Dobierając odpowiedni procesor RAW (Camera RAW w przypadku Lightroom’a i Photosop’a) jesteśmy w stanie uzyskać obraz o lepszej dynamice, ostrości oraz szczegółowości.

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności