Profile w programie Lightroom to odpowiednik tablic LUT, dzięki którym jesteśmy w stanie zmienić kolorystykę zdjęcia nie ingerując w pozostałe narzędzia.

Krzysztof Turek

Adobe Lightroom – profile

Profile w programie Adobe Lightroom zadebiutowały w 2018 roku i stanowią odpowiednik tablic LUT, dzięki nim jesteśmy w stanie zmienić kolorystykę zdjęcia. Dzięki profilom fotografowie zyskują dodatkową bardzo precyzyjną kontrolę nad edycją zdjęcia.

Profile wydają się być tym samym co pesety jednak różnica jest bardzo duża i widoczna gołym okiem już po pierwszym skorzystaniu z profili oraz presetów. Preset – z angielskiego Predefined Settings – zawierają zapisane ustawienia narzędzi programu Adobe Lightroom, czyli inaczej mówiąc preset odgórnie ustawi nam suwak danego narzędzia na pozycję, która jest w nim zapisana. Oczywiście istnieje możliwość dalszej zmiany jednak w niektórych przypadkach jest ona niemożliwa, jeśli na przykład dany slider zostanie ustawiony w jednej ze swoich skrajnych pozycji.

Profil z kolei wykorzystuje tablice 3D Look Up Tables (LUT) które są aplikowane na etapie demozaikowania w przypadku pliku RAW, lub w przetwarzania pliku w przypadku pozostałych plików które potrafi odczytać program Lightroom (JPG, PSD, TIFF i tym podobne). Dzięki temu profile nie wpływają na pozostałe narzędzia programu Lightroom dzięki czemu zyskujemy dodatkowe możliwości obróbki zdjęć. Warto tutaj dodać, że preset może mieć zapisane informacje o profilu, z którego powinien korzystać.

Czym są tablice LUT? – Tabele te zawierają takie elementy, jak krzywe RGB, mapy gradientów, balans kolorów i szereg innych regulacji. Jeśli spojrzymy na tablice LUT, które w programie Lightroom są obsługiwane przez moduł Camera RAW, nieco inaczej możemy stwierdzić, że tego typu tablica musi być wykorzystywana zawsze w momencie otwierania pliku RAW. Nawet jeśli tablica taka nie zawiera żadnych ustawień i jest profilem płaskim (Adobe Neutralne) musi zostać zaaplikowana. W tym miejscu pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że wywołanie pliku RAW polega na jego demozaikowaniu przy jednoczesnym zastosowaniu tablicy LUT, a dalszą edycję w programie Lightroom możemy nazwać po prostu edycją zdjęcia.

adobe-lightroom-przegladarka-profili
Przeglądarka profili

Poniżej znajduje się lista profili wraz z krótkim opisem, dzięki któremu każda osoba która stawia pierwsze kroki w obsłudze profili programu Lightroom będzie w stanie łatwiej i wydajniej ich używać.

Profile znajdujące się w sekcji Adobe RAW:

  • Adobe kolor – został zaprojektowany jako najbardziej neutralny punkt startowy, który wyprodukuje kolory najbardziej zbliżone do naturalnych.
  • Adobe Monochromatyczne – został zaprojektowany jako neutralny punkt startowy dla zdjęć monochromatycznych. Odrobinę zmienia kolory rozjaśnia ciepłe kolory i przyciemnia zimne kolory. Dodaje nieco kontrastu.
  • Adobe Neutralne – redukuje nasycenie i kontrast generując bardziej płaski obraz. Pozwala na najwięcej zabawy z obrazem szczególnie w przypadku delikatnych kolorów.
  • Adobe Pionowo – opracowany z myślą o zdjęciach portretowych pozwala na lepszą reprodukcję kolorów skóry.
  • Adobe Poziomo – dodaje nieco nasycenia kolorom, i podbija kolory niebieskie i zielone. Dodaje nieco kontrastu pozwala wydobyć szczegóły kompresując Podświetlenia i Cienie w zdjęciach z większym kontrastem.
  • Adobe Standardowe – profil zachowany głownie ze względu na kompatybilność wsteczną, w poprzednich wersjach programu Lightroom nosił nazwę Default.
  • Adobe Żywy – dodaje kontrast i jaskrawość jednocześnie dobrze przetwarzając kolor skóry co może się przydać do zdjęć krajobrazowych na których są widoczni ludzie.

Kolejna sekcja Dopasowanie do aparatu zawiera odpowiedniki profili które możecie znaleźć w waszych aparatach. Profile zawarte w tej sekcji zależą od tego jakim aparatem zostało wykonane dane zdjęcie. Dlaczego takie profile znajdują się w ogóle w programie Lightroom? odpowiedź jest bardzo prosta, jeśli wybierzecie określony profil w waszym aparacie zostanie on zaaplikowany tylko do zdjęcia zapisanego w formacie JPG co jest w pełni zgodne z tym, że zdjęcia zapisane w formacie RAW nie zawierają żadnych dodatkowych informacji czy ingerencji w plik poza czystymi danymi pochodzącymi z matrycy oraz danymi EXIF.

Kolejne sekcje – Artystyczne, C-B, Nowoczesne i Vintage zawierają profile które można zaaplikować zarówno do zdjęcia RAW jak i do zdjęć zapisanych w postaci innych plików graficznych. Istnieje jednak jedna różnica, która odróżnia te profile od opisanych powyżej. Mianowicie jeśli wybierzemy któryś z tych profili uaktywni się dodatkowy slider dzięki któremu będziemy mogli sterować intensywnością profilu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności