Porównanie przestrzeni barwnych AdobeRGB oraz sRGB które możemy spotkać w praktycznie każdym aparacie oraz omówienie jak wpływają na jakość zdjęcia.

Krzysztof Turek

AdobeRGB vs sRGB

Jeśli poważnie traktujecie fotografię to powinniście zacząć od dobrego ustawienia swojego aparatu cyfrowego, dlatego proponuję przeanalizować jedną z opcji o których z pewnością mało kto pamięta a jest bardzo istotna z punktu widzenia jakości zdjęć. Chodzi oczywiście o przestrzeń kolorów lub profil kolorystyczny. W sieci można znaleźć bardzo wiele informacji na ten temat, niestety uważam, że są one przestarzałe, szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy postęp jaki dokonał się w ogólnie pojętej informatyce.

Jeśli cofniemy się o kilka lat wstecz dowiemy się, że bardzo mocno rekomendowany był profil kolorów sRGB natomiast profil AdobeRGB był zarezerwowany dla profesjonalistów głównie ze względu na problematyczną obsługę przez programy graficzne oraz brak wsparcia w przeglądarkach internetowych. Problemy te głównie dotyczyły użytkowników systemów Windows gdzie zarządzanie kolorem było traktowane po macoszemu.

profile-kolorow
Profile kolorów AdobeRGB I sRGB na kole barw

Jak widać na powyższej ilustracji profil koloru AdobeRGB obsługuje zdecydowanie większą ilość kolorów dzięki czemu zdjęcie wykonane z użyciem tego właśnie profilu będą bogatsze w barwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności