Audio drifting to problem synchronizacji dwu plików audio nagranych za pomocą odrębnych rekorderów. Występowanie problemu znacząco wydłuża montaż filmu.

Krzysztof Turek

Audio drifting

Audio drifting to zjawisko, które polega na tym, że nagrania audio wykonane na różnych urządzeniach w czasie rzeczywistym zaczynają się rozjeżdżać i nie pasować do siebie, gdy są miksowane i odtwarzane. Słuchając początku miksu, wszystko wydaje się normalne, ale im dalej przesuwamy suwak odtwarzania, tym bardziej nagrania zaczynają się rozchodzić i oddalać od siebie.

Dobrym przykładem może być synchronizacja mowy z ruchem ust, na początku wszystko jest ok a po jakimś czasie ruch na ekranie wyprzedza dźwięk. Oczywiście może istnieć sytuacja odwrotna, wtedy dźwięk usłyszymy szybciej od obrazu.

W tym miejscu warto odnotować, że z problemem możemy się spotkać w trzech sytuacjach:

– synchronizacja „poleciała” w trakcie edycji materiału wideo widzimy w edytorze ewidentny brak synchronizacji, po exporcie zmontowanego materiału problem cały czas występuje,

– Jak powyżej w trakcie edycji również występuje brak synchronizacji, ale po exporcie pliku wszystko jest w porządku.

– W trakcie edycji pliku wszystko jest w porządku, ale po exporcie widzimy istniejący problem audio driftingu.

Swoje doświadczenia opiszę na przykładzie pracy z programem Final Cut PRO ale wydaje mi się że poszczególne rozwiązania można również zaadoptować do innych programów. Poniżej znajduje się kilka opisów rozwiązań, które w mniejszym lub większym stopniu sprawdziły się w trakcie edycji materiału video, w którym zachodziła konieczność synchronizacji pliku audio nagranego z osobnego źródła.

Usunięcie aplikacji do edycji audio

W przypadku, gdy problem ujawnia się tylko w trakcie montażu pliku video proponuję sprawdzić czy w tle nie jest odpalony inny program do edycji plików audio operujący na urządzeniach audio komputera. W moim przypadku problem powodował program Logic Pro który nie tylko powodował utratę synchronizacji, ale także zmianę brzmienia dźwięku. Rozwiązanie jest bardzo proste i polega na wyłączeniu aplikacji powodującej problem.

Instalacja starszej wersji programu do montażu video

jak podają niektóre źródła program Final Cut pro w niektórych wersjach posiadał problem z narzędziem do synchronizacji. Instalacja starszej wersji miała temu zaradzić, w moim przypadku udało mi się rozwiązać problem audio driftingu w kilku przypadkach. Na dole strony można znaleźć pełną listę wszyskich wersji programu Final Cut Pro wraz z aktywnymi linkami.

Zmiana częstotliwości próbkowania dźwięku

Rozwiązanie ro polega na zmianie częstotliwości próbkowania nagranego audio. I tak jeśli mamy dźwięk nagrany z częstotliwością 48kHz należy skonwertować go do 44100 kHz lub na odwrót. Jeśli nagrane audio posiada inną częstotliwość próbkowania należy skonwertować do 48 lub 44100kHz. W tym rozwiązaniu nie jest istotna częstotliwość ustawiona w projekcie video w programie do edycji filmów, całe rozwiązanie polega więc na zmuszeniu programu do obróbki video zarówno do synchronizacji jak resamplowaniu dźwięku.

Zmiana ilości klatek na sekundę w pliku video

To rozwiązanie wymaga nieco szerszego opisu ponieważ mimo jego prostoty warto opisać mechanizmy jakimi kierował się twórca.

W przypadku niektórych laptopów mamy do czynienia ze zmianą częstotliwości odświerzenia w zależności od tego czy w danym momencie na ekranie coś się dzieje czy też jest on chwilowo nie używany. I tak na przykład jeśli nie używamy w danym momencie naszego komputera wyświetlana ilość klatek na sekundę może spaść do  na przykład 10, natomiast jak tylko poruszymy kursorem ilośc klatek wzrasta do maksymalnej ilości możliwej do wyświetlenia w danym momencie (ustawianiem odświerzenia steruje bezpośrednio karta graficzna – zmiany możemy dokonać bezpośrednio w ustawieniach). W takim przypadku program do nagrywania obrazu wyśwetloanego na monitorze nagrywa również ze zmienną prędkością.

Programy takie jak Final Cut pro nie radzą sobie z synchronizacją dźwięku pochodzącym ze źrodła o zmiennej ilości klatek na sekundę. W związku z czym wymagana jest konwersja pliku video do stałej ilości klatek na sekundę na przykład przy pomocy programu HandBrake.

Opisane powyżej rozwiązania problemów audio driftingu zostały przetestowane w ciągu ostatniego półrocza i sprawdziły się w mniejszym lub większym stopniu. Ponieważ każdy może nagrywać audio/video nieco inaczej warto sprawdzić każdą z metod, jeśli żadna z nich nie pomoże proponuję przeszukać sieć w poszukiwaniu adekwatnego do sytuacji rozwiązania.

Final Cut Pro 10.1.3Pobieranie
Final Cut Pro 10.1.4Pobieranie
Final Cut Pro 10.2Pobieranie
Final Cut Pro 10.2.2Pobieranie
Final Cut Pro 10.2.3Pobieranie
Final Cut Pro 10.3Pobieranie
Final Cut Pro 10.3.1Pobieranie
Final Cut Pro 10.3.2Pobieranie
Final Cut Pro 10.3.4Pobieranie
Final Cut Pro 10.4Pobieranie
Final Cut Pro 10.4.3Pobieranie
Final Cut Pro 10.4.4Pobieranie
Final Cut Pro 10.4.6Pobieranie
Final Cut Pro 10.4.7Pobieranie
Final Cut Pro 10.4.8Pobieranie
Pobieranie link alternatywny
Final Cut Pro 10.4.10Pobieranie
Final Cut Pro 10.5Pobieranie
Final Cut Pro 10.5.1Pobieranie
Final Cut Pro 10.5.2Pobieranie
Final Cut Pro 10.5.3Pobieranie
Final Cut Pro 10.5.4Pobieranie
Final Cut Pro 10.6Pobieranie
Final Cut Pro 10.6.1Pobieranie
Final Cut Pro 10.6.2Pobieranie
Final Cut Pro 10.6.3Pobieranie
Final Cut Pro 10.6.4Pobieranie
Final Cut Pro 10.6.5Pobieranie



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności