Final Cut Pro – 5 prostych zastosowań

Final Cut Pro to nie tylko program dla profesjonalistów, może być również używany do innych celów, od edycji filmów wakacyjnych po poprawki w plikach audio.

Krzysztof Turek

Programy do edycji wideo to nie tylko narzędzia dla profesjonalistów. Mogą być również wykorzystane do wielu innych celów, od edycji filmów wakacyjnych po poprawki w ścieżkach audio. Poniżej przedstawiam 7 zastosowań programów do edycji wideo, które powinny zachęcić każdego do ich używania.

Cena i Skomplikowanie

Przed skupieniem się na konkretach, warto poruszyć dwa ważne aspekty związane z oprogramowaniem do edycji wideo: cena i poziom skomplikowania. Jeśli chodzi o cenę, nie zawsze przekłada się ona na jakość czy możliwości. Przykładowo, darmowy iMovie, choć prostszy od Final Cut Pro, umożliwia stworzenie naprawdę dobrego materiału wideo.

Edycja wideo może wydawać się trudna, szczególnie w przypadku dużych produkcji filmowych pełnych efektów specjalnych. Jednak przy krótkich filmach, pozbawionych zaawansowanych efektów, edycja nie jest aż tak trudna. Wystarczy kilka godzin aby przyswoić sobie podstawowe narzędzia edycyjne.

Edycja wideo

Oczywiście edycja wideo jest głównym zastosowaniem programu Final Cut Pro oraz podobnych, często jednak nie używamy ich do najprostszych zadań. Jeśli posiadamy kilka nagrań z wakacji, ich edycja i dodawanie prostych efektów może znacznie poprawić doznania związane z oglądaniem. Wystarczy dodać tekstowe opisy miejsc widocznych na filmie, kilka przejść oraz nieco popracować nad ścieżką audio.

Edycja Dźwięku

Wideo to nie tylko obraz, ale także dźwięk. Programy do edycji wideo często posiadają narzędzia do edycji dźwięku, takie jak korektory graficzne i bramki szumu. Dzięki nim można tworzyć podcasty i dokonywać edycji dźwięku.

Transkodowanie

Transkodowanie oznacza zmianę sposobu kodowania filmu, czyli wyboru odpowiedniego kodeka. Główną korzyścią jest oszczędność miejsca na dysku. Jeśli nagrywasz dużo materiału za pomocą aparatu lub smartfona, zastosowany kodek może nie być najbardziej optymalny. Przechowywanie filmów w formacie HEVC lub kodeku AV1 może zmniejszyć zajmowaną przestrzeń na dysku w niektórych przypadkach o nawet 70%.

Lepsze Kolory

Korekta kolorów jest kluczowa w tworzeniu efektów filmowych. Programy takie jak Final Cut Pro oferują narzędzia do dokładnej kontroli nad kolorami, pozwalając uzyskać efekt kinowy. Warto dodać iś korekta kolorów w filmach jest zadaniem bardzo skomplikowanym jednak presety mogą sprowadzić ten proces to jednego kliknięcia.

Programy do edycji wideo oferują szeroki zakres narzędzi do korekcji kolorów. Do podstawowych narzędzi należą znane z programów do edycji zdjęć:

  • Regulacja jasności i kontrastu: Umożliwia zmianę jasności i kontrastu obrazu.
  • Regulacja nasycenia i temperatury kolorów: Umożliwia zmianę intensywności i odcienia kolorów.
  • Regulacja balansu bieli: Umożliwia dostosowanie kolorów obrazu tak, aby biały kolor wyglądał naturalnie.

Większy Porządek

Programy do edycji wideo oferują wiele narzędzi do organizacji plików multimedialnych, które mogą znacznie ułatwić zarządzanie projektami.

Jednym z najprostszych sposobów organizacji jest ocena klipów jako ulubionych. Dzięki temu możesz szybko znaleźć te, które chcesz wykorzystać w swoim projekcie. Możesz również oznaczyć klipy jako ważne lub nieważne, aby jeszcze bardziej ułatwić ich sortowanie.

Innym przydatnym narzędziem jest możliwość odrzucania niechcianych fragmentów. Dzięki temu możesz szybko usunąć z projektu klipy, które nie są Ci potrzebne.

Programy do edycji wideo oferują również bardziej zaawansowane narzędzia do organizacji, takie jak tagi i kategorie. Dzięki nim możesz tworzyć własne systemy organizacji, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Programy do edycji wideo to potężne narzędzia, które mogą być wykorzystane do tworzenia profesjonalnych filmów, niezależnie od poziomu umiejętności. Jeśli szukasz sposobu na ulepszenie swoich filmów, warto rozważyć skorzystanie z tych programów.

Pomimo iż w artykule opierałem się na programie Final Cut Pro to uważam że początkujący użytkownik powinien skupić się na darmowych programach. Użytkownicy komputerów Apple otrzymują darmowego iMovie, natomiast użytkownicy systemów Windows mogą skorzystać z darmowego programu OpenShot. Najważniejsze jednak jest wybranie programu który posiada dobre wsparcie w postaci tutoriali które pomogą w opanowaniu podstaw obsługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności