Kiedy fotografować smartfonem?

Fotografia z użyciem smartfonu może wydawać się raczej amatorską zabawą. Są jednak sytuacje w których użycie telefonu do wykonania zdjęć jest idealne.

Krzysztof Turek

Żyjemy w czasach, kiedy fotografię możemy podzielić na dwa obozy – fotografię wykorzystującą drogi i profesjonalny sprzęt, oraz fotografię z wykorzystaniem smartfonów. Trzeci rodzaj fotografii, czyli tej do której wykorzystywaliśmy aparaty kompaktowe praktycznie zanika. Już od dość dawna nie słyszałem o żadnym spektakularnym aparacie kompaktowym dzięki któremu mogliśmy wykonywać rewelacyjne zdjęcia. To właśnie smartfony przejęły część rynku aparatów kompaktowych, urządzanie te wymieniamy dość często a producenci prześcigają się w coraz to lepszych rozwiązaniach. Część z nich to właśnie funkcje fotograficzne.

O ile ciężko spotkać aparat kompaktowy sygnowany logo firm Leica, Zeiss, Hesselblad o tyle w przypadku smartfonów jest to bardzo często spotkane, dzięki czemu mamy pewność, że jakość wykonanych zdjęć będzie na wysokim poziomie. Smartfony w przeciwieństwie do aparatów fotograficznych posiadają wiele zalet do których należy między innymi:

– duża pamięć wewnętrzna, 

– możliwość edycji zdjęć chwilkę po ich wykonaniu,

– stałe połączenie z Internetem, które pozwala wykonywać kopie zapasowe do chmury praktycznie non stop.

Jednak nawet całkiem drogie smartfony z rewelacyjnymi możliwościami fotograficznymi takie jak Samsung Galaxy S22 ultra, iPhone 13 pro, Sony Xperia PRO-I cały czas przegrywają z nowoczesnymi pełnoklatkowymi aparatami które posiadają wymienne obiektywy. Są jednak sytuacje w których fotografowanie smartfonem staje się niezastąpienie.

Nauka fotografii

Jeśli stawiasz pierwsze kroki w nauce kadrowania, ustawiania ekspozycji czy obróbce fotografii to rodzaj aparatu jakim wykonujesz zdjęcia nie ma żadnego znaczenia. To samo dotyczy osób, które stawiają pierwsze kroki w filmowaniu – nie potrzebujemy drogiego sprzętu, aby nauczyć się poprawnie z niego korzystać. Zawsze lepiej zacząć naukę od razu niż używać wymówki, że nie posiadamy odpowiedniego aparatu.

Dyskrecja

Fotografowanie z użyciem dużego aparatu fotograficznego zawsze przyciąga uwagę, natomiast osoba z telefonem w ręku jest codziennością. Dyskrecja przydaje się w fotografii ulicznej oraz wszędzie tam, gdzie możemy narazić się na niebezpieczeństwo utraty sprzętu.

Szybkość

Telefon posiadamy zawsze pod ręką, uruchomienie aplikacji aparatu trwa z reguły kilka sekund. Dzięki smartfonowi jesteśmy często w stanie zrobić zdjęcie w sytuacji, gdzie wyciągnięcie aparatu z plecaka zajmowałoby tyle czasu, że sytuacja, którą chcemy uwiecznić minęłaby bezpowrotnie

Fotografia (pod)wodna

Większość nowoczesnych telefonów posiada dość dobre uszczelnienia, które pozwalają na umieszczenie telefonu w wodzie bez obaw o jego stan. W popularnych serwisach aukcyjnych możemy kupić podwodne obudowy w formie woreczka które pozwalają na bezpieczne zanurzenie telefonu na niewielką głębokość. To sprawia, że fotografia podwodna staje się dość łatwa i tania. Pamiętajmy, że obudowy podwodne to dużych aparatów fotograficznych potrafią kosztować kilka tysięcy złotych.

Sport i akcja

Podobnie jak z fotografią podwodną przy pomocy aparatu telefonicznego jesteśmy w stanie sfotografować akcję, w której uczestniczymy ponosząc jedynie koszt pancernej obudowy lub odpowiedniego etui do naszego telefonu. W tym punkcie warto również wspomnieć o kamerkach sportowych które oczywiście doskonale nadają się do rejestracji obrazów ruchomych jednak wykonywanie za ich pomocą zdjęć może okazać się karkołomnym zadaniem, tym bardziej że w większości przypadków posiadają bardzo mały wizjer lub są go całkowicie pozbawione.

Koncerty i wydarzenia sportowe

W tym punkcie najważniejsza jest świadomość, że smartfony na dobre zagościły w naszych rękach, nawet te z zestawem dodatkowych elementów w postaci mini statywu czy ekstra obiektywami nie wzbudzają niczyich podejrzeń. Z kolei na wydarzenia sportowe lub koncerty możemy nie zostać wpuszczeni, jeśli w naszej torbie posiadamy aparat z teleobiektywem a nie posiadamy odpowiedniej akredytacji lub zezwolenia.

Zdjęcia należy po prostu robić…

W każdym z powyższych punktów aparat fotograficzny nawet niekoniecznie najnowszy poradzi sobie bez najmniejszego problemu. Jednak najważniejsze co należy zapamiętać to fakt, że zdjęcia należy wykonywać tym co mamy w danym momencie pod ręką, oraz jak w przypadku fotografii podwodnej lub sportowej minimalizować koszty. Zdjęcia należy po prostu robić.