Lepsze zdjęcia i filmy z iPhone’a

Twój iPhone to znakomite narzędzie do tworzenia fotografii i filmów, ale by wydobyć z niego pełen potencjał, warto poznać kilka ustawień i technik.

Krzysztof Turek

iPhone, czy może ogólnie smartfon, to urządzenie które zawsze znajduje się pod ręką i może służyć nam do fotografii i tworzenia wideo. Jednak, aby uzyskać z niego maksimum możliwości, warto poświęcić nieco czasu na znalezienie najlepszych ustawień, które poprawią jakość Twoich zdjęć i filmów. Te proste wskazówki pomogą zarówno początkującym, jak i doświadczonym użytkownikom iPhone’a wydobyć z niego pełen potencjał i tworzyć niesamowite materiały wizualne. Poniżej oczywiście skupimy się na smartfonie firmy Apple jednak warto pamiętać że urządzania oparte o konkurencyjnego Androida mogą mają odpowiedniki przedstawionych poniżej funkcji.

ProRAW: Podniesienie Fotografii na Wyższy Poziom

Ustawienia ProRAW (dostępne dla iPhone 12 Pro, 13 Pro i 14 Pro) oferują ogromną ilość danych, dzięki czemu zyskujemy większe możliwości edycyjne. O tym co dokładnie uzyskujemy dzięki plikom RAW pisałem już niejednokrotnie, ale warto wspomnieć o lepszej dynamice tonalnej, a co za tym idzie bogatszym w szczegóły światłom oraz cieniom.

Edycja w Lightroom

Skoro już jesteśmy przy fotografii w formacie RAW to warto zastanowić się nad edycją w programie Lightroom. Tutaj oczywiście musimy wykonać bilans zysków i strat, ponieważ LIghtroom jest programem płatnym, ale nawet w wersji bez wykupionej subskrypcji jesteśmy w stanie wykonać z jego pomocą w pełni profesjonalne korekty. Jeśli natomiast nie czujemy się pewnie jako edytor zawsze jest możliwość skorzystania z szeregu zarówno darmowych jak i płatnych presetów.

Opanowanie Ostrości i Ekspozycji

Jednym z fundamentalnych elementów fotografii jest osiągnięcie odpowiedniej ostrości i ekspozycji. Aparat iPhone’a, a właściwie aplikacja do jego obsługi, posiada doskonałą funkcję automatycznego ustawienia ostrości, czasem jednak potrzebna nam jest kontrola manualna. Aby manualnie ustawić ostrość lub ekspozycję, dotknij ekranu w miejscu, gdzie chcesz je ustawić. Pojawi się żółty kwadrat, który umożliwia ręczne dostosowanie ekspozycji, przesuwając palec w górę lub w dół po ekranie. Daje to możliwość wyważenia oświetlenia w Twoim ujęciu dla optymalnych rezultatów, zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych.

Korzystanie z Trybu Portretowego

Tryb Portretowy to jeden z lepszych trybów fotograficznych dostępnych na iPhone’a, naśladujący efekt głębi ostrości profesjonalnych aparatów. Izoluje obiekt przez rozmazanie tła, tworząc zachwycający efekt bokeh. Aby wykonać zdjęcie w trybie portretowym należy upewnić się czy mamy wystarczająco dobre światło, ponieważ w niedostatecznym oświetleniu możemy uzyskać zdjęcia rozmazane (nie mylić z poruszonymi). W przypadku najnowszego modelu iPhone 15 otrzymujemy zawsze włączony tryb portretowy, a w trakcie edycji zdjęcia możemy wybrać czy ma ono pozostać w takim trybie lub możemy przełączyć się na zdjęcie zwykłe. Warto pamiętać, że ryb portretowy nie jest dostępny dla obiektywu szerokokątnego, a zdjęcia wykonane w tym trybie można swobodnie obrabiać w programach takich jak Lightroom

Fotografia Długim Czasem Naświetlania

Długi czas naświetlania to kolejna ciekawa opcja w iPhonach. Ta technika pozwala na unikalne i artystyczne uchwycenie ruchu. Aby osiągnąć ten efekt, może przydać sie nawet podstawowy statywu lub stabilna powierzchnia, aby utrzymać iPhone’a w miejscu. Następnie w aplikacji Zdjęcia w ustawieniach aparatu i należy wybrać „Długi Czas Naświetlania”.

Ustawienia wideo

Dla wszystkich miłośników nagrywania filmów iPhone oferuje bardzo dobre tryby nagrywania video, od ProRes poprzez 4k 60p aż po standardowe FullHD. Całość z możliwością doprawienia HDR-em, lecz tutaj należy uważać, ponieważ sam tryb HDR może być problematyczny w procesie post produkcji.

W trybach wideo znajdziemy również możliwość nagrywania w zwolnionym tempie dzięki czemu możemy uchwycić naprawdę szybki ruch. Oczywiście w tym trybie musimy zadbać o dobre światło, ponieważ na zdjęciach może pojawić się szum a w niektórych przypadkach aparat zarejestruje mocne migotanie światła.Pełne zestawienie trybów wideo można znaleźć poniżej:

  1. 4K @ 24/30/60/120 FPS: Odpowiednio 24, 30, 60 lub 120 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K. Tryb 4K zapewnia najwyższą jakość wideo i jest idealny do tworzenia filmów o profesjonalnym wyglądzie.
  2. 1080p @ 30/60/120/240 FPS: Odpowiednio 30, 60, 120 lub nawet 240 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p. Ten tryb jest powszechnie używany do standardowych nagrań wideo.
  3. 720p @ 30/60/240 FPS: Odpowiednio 30, 60 lub 240 klatek na sekundę w rozdzielczości 720p. Ten tryb jest przydatny, jeśli zależy Ci na wydajności i szybkim nagrywaniu wideo.
  4. Slow-Motion (Zwolnione Tempo): W trybie slow-motion (wolna akcja) iPhone może nagrywać wideo w bardzo wysokim FPS, takim jak 120 lub 240 FPS, co pozwala na tworzenie efektów zwolnionej akcji.
  5. Timelapse (Przyspieszony czas): Tryb Timelapse pozwala na nagrywanie filmów w przyspieszonym tempie. Aparat robi zdjęcia w określonych odstępach czasu i łączy je w pojedynczy film.

Powyższe tryby mogą różnić się w zależności od posiadanego modelu telefonu oraz zainstalowanej wersji oprogramowania, dlatego zawsze warto sprawdzić w danych technicznych czy istniejący nas tryb występuje w posiadanym iPhonie .

Aby jakość zdjęć i video które wykonujemy przy pomocy naszego smartfonu była zadowalająca musimy niestety poświęcić nieco czasu aby zapoznać się ustawieniami urządzenia. Telefony to potężne narzędzia do produkcji audio i wideo, jako przykład niech posłużą filmy pełnometrażowe nagrane za pomocą telefonu, można rownież łatwo znaleźć zdjęcia które zdobyły nagrody w konkursach i również były wykonane przy użyciu aparatu w telefonie.