Lightroom Classic w Polskiej wersji językowej

Adobe w wersji 11.5. programu Lightroom Classic udostępniło bez większego rozgłosu Polską wersję językową która ułatwi pracę początkującym fotoedytorom.

Krzysztof Turek

Programu Adobe Lightroom Classic używam od wersji beta, która poprzedzała oficjalne pierwsze wydanie 1.0 (19 Lutego 2007). Cały ten czas korzystałem oczywiście z interfejsu w wersji Angielskiej, mimo iż były dostępne różne spolszczenia w praktyce nie były one zbyt dobre i albo zawierały wiele błędów albo powodowały problemy z interfejsem programu.

Nieoczekiwanie po 15 latach po instalacji kolejnej aktualizacji moim oczom ukazał się zupełnie odmieniony interfejs w stu procentach przetłumaczony na język Polski. Przyznam szczerze, że widok języka Polskiego w jednym z najlepszych programów do edycji plików RAW wywołał u mnie szczery uśmiech, niestety istnieje druga strona medalu – jak z każdym tłumaczeniem występują tutaj pewne nieścisłości. Jedną z pierwszych która rzuca się w oczy jest słowo Wywołaj które nijak nie pasuje mi do całej reszty interfejsu – chociaż tutaj mogę twórców tłumaczenia zrozumieć – słowo Wywoływanie zajęłoby prawie połowę ekranu.

Oczywiście wybór domyślnego języka pozostawiam Wam, a poniżej znajdziecie szczegółową informację dotyczące polskiej wersji językowej programu Adobe Lightroom Classic. Warto zaznaczyć, że na dzień dzisiejszy na oficjalnej stronie firmy Adobe nie widnieje żądaną wzmianka dotycząca polskiego języka Interfejsu. W moim przypadku język polski pojawił się po instalacji aktualizacji do wersji 11.5 poprzez oficjalny kanał dystrybucji, czyli program Creative Cloud.

Aby sprawdzić, czy posiadacie zainstalowany polski pakiet językowy należy wykonać następujące kroki:

  1. wchodzimy do menu Preferencje:
    • na macu wchodzimy w menu Lightroom Classic następnie wybieramy z listy Preferencje,
    • w przypadku komputera z Windows z menu wybieramy Edycja a następnie Preferencje.
  2. W nowym oknie w pierwszej zakładce Ogólne znajdziemy rozwijaną listę Język (Language), po jej rozwinięciu znajdziemy listę wszystkich dostępnych języków. Jeśli na liście znajduje się Polski należy wybrać odpowiednią pozycję z menu rozwijanego. Zmiana języka wymaga restartu aplikacji.
menu-preferencje
Menu Preferencje programu Lightroom Classic

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności