Karty pamięci to podstawowy nośnik we współczesnej fotografii, nie ważne czy fotografujemy smartfonem czy profesjonalną lustrzanką za kilkanaście tysięcy z pewnością prędzej czy później staniemy przed kwestią doboru odpowiedniej karty pamięci. Tutaj niestety zaczynają się schody, sama ilość oznaczeń kart może niejednego przyprawić o zawrót głowy. Poniżej postaram się wyjaśnić oznaczania kart pamięci z którymi możecie się spotkać.
Spis treści:
Karty SD
Są to najpopularniejsze obecnie nośniki wykorzystywane w fotografii cyfrowej, głównie dzięki dobremu stosunkowi ceny do pojemności. Problemy zazwyczaj pojawiają się w momencie, gdy musimy dobrać kartę o odpowiedniej do naszych potrzeb szybkości. Istnieje sześć różnych oznaczeń samej szybkości karty, które są uzależnione od konkretnego zastosowania.
Klasa szybkości – SD Class
Oznaczenie w postaci litery C z cyfrą w środku, była to pierwsza klasa szybkości, na którą składały się następujące oznaczenia:
- C2 (klasa 2): min. szybkość zapisu 2 MB/s
- C4 (klasa 4): min. szybkość zapisu 4 MB/s
- C6 (klasa 6): min. szybkość zapisu 6 MB/s
- C10 (klasa 10): min. szybkość zapisu 10 MB/s
Oznaczenie to odeszło do lamusa wraz klasą C10, niemniej jednak obecnie wszystkie karty posiadają takie oznaczenie w myśl zasady, że na karcie da się na pewno zapisać z prędkością 10 MB/s
Klasa szybkości wideo
Nowa klasa szybkości, dzięki której możemy dobrać kartę do jakości wideo w jakiej nagrywamy a konkretnie chodzi o rozdzielczość. Jak doskonale wiadomo większa rozdzielczość oznacz większy bitrate. W tym przypadku mamy następujące oznaczania:
- V6 (klasa szybkości wideo 6): min. szybkość zapisu 6 MB/s
- V10 (klasa szybkości wideo 10): min. szybkość zapisu 10 MB/s
- V30 (klasa szybkości wideo 30): min. szybkość zapisu 30 MB/s
- V60 (klasa szybkości wideo 60): min. szybkość zapisu 60 MB/s
- V90 (klasa szybkości wideo 90): min. szybkość zapisu 90 MB/s
najważniejsze co powinniśmy wiedzieć jest to, że nawet to samo urządzenie jest w stanie nagrywać z różną przepływnością (bitrate), a jest to uzależnione od użytego kodeka. Oraz odwrotnie – dwa urządzanie nagrywające z taką samą rozdzielczością oraz kodekiem mogą mieć zupełnie inne wymagania co do wymaganej przepływności.
Oznaczenia liczbowe (mnożnik)
Na kartach pamięci możemy spotkać również oznaczania w postaci 300x, 667x, 1667x i tym podobne. Tutaj sprawa jest banalnie prosta jest to nic innego jak mnożnik a prędkością bazową jest 150KB/s. I tak dla przykładu:
300x = 300 * 150kb/s = 45000kb/s = 45MB/s
Proste prawda? Nie do końca, ponieważ te oznaczenia odnoszą się wyłącznie do prędkości odczytu z karty, a prędkość zapisu może być niższa i wynikać z dwu poprzednich rodzajów oznaczeń.
Prędkość (MB/s)
Podobnie jak w poprzednim przypadku, do oznaczenia prędkości odczytu z kary producenci mogą używać po prostu oznaczania prędkości w MB/s. Na niektórych kartach w ten sposób mogą być podawane prędkości zapisu (mała literka W przed oznaczeniem) i odczytu (mała literka R)
SD/SDHC/SDXC
Oznaczania tego rodzaju odnoszą się do technologii w jakie karta została wyprodukowana i jaką maksymalną pojemność wspiera:
- SD do 2gb
- SDHC do 32GB
- SDXC do 2TB
Bardzo istotną sprawą jest fakt, że daną technologię musi wspierać czytnik nie ważne czy to w komputerze czy w aparacie jest to szczególnie ważne przy zakupie kart 16 i 32gb. Dla przykładu aparat wyposażony w czytnik SDHC nie będzie obsługiwał danych z karty SDXC mimo że producent zaznaczył że maksymalna obsługiwana karta to 32GB.
Klasa szybkości UHS (Ultra-High Speed)
Oznaczenie klas szybkości UHS ma dwa różne rodzaje:
- U1 (klasa szybkości UHS 1): min. szybkość zapisu 10 MB/s
- U3 (klasa szybkości UHS 3): min. szybkość zapisu 30 MB/s
Oraz
- UHS-I: teoretyczna maksymalna szybkość przesyłania danych do 104 MB/s
- UHS-II: teoretyczna maksymalna szybkość przesyłania danych do 312 MB/s
Pierwsze oznaczenie (U1 i U3) odnosi się do prędkości zapisu danych natomiast drugi rodzaj (UHS-I i UHS-II) odnosi się do zastosowanego interfejsu karty pamięci. Co to oznacza w praktyce? Karta pamięci oznaczona UHS-I U3 ma gwarantowany zapis 30MB/s, oraz może maksymalnie zapisywać i odczytywać dane z prędkością do 104MB/s.
Karty MicroSD
Karty MicroSD to nic innego jak karty SD w mniejszej obudowie, które znajdziemy głównie w smartfonach, wideorejestratorach, kamerach sportowych i podobnym mniejszym sprzęcie. Niektórzy producenci podobno produkują tylko karty MicroSD i pakują na stałe w odpowiednie przejściówki do “dużych” kart SD, aby zminimalizować koszty produkcji.
Pytania i odpowiedzi:
Czym kierować się przy wyborze karty SD?
W skrócie można odpowiedzieć że głównie ceną, marką (producentem) oraz szybkością. Dlaczego akurat szybkość na ostatnim miejscu? w przypadku mniej znanych producentów deklarowana szybkość może być zdecydowanie wyższa niż rzeczywista.
Czy mogę użyć karty MicroSD zamiast SD?
Z odpowiednią przejściówką nie ma żadnych przeciwwskazań.
Jakie są wady kart SD?
Głównie niskiej jakości obudowa które może łatwo ulec uszkodzeniu. Niektórzy producenci oferują bardziej wytrzymalsze wersje swoich produktów, jeśli więc zależy nam na wytrzymałości powinniśmy się zaopatrzyć właśnie w kartę o podwyższonej żywotności.
Jak szybkość zapisu karty wpływa na robienie zdjęć?
Jeśli robimy dużo zdjęć seryjnych na przykład fotografując sport lub zwierzęta, szybsza karta pozwoli nam wykonać więcej zdjęć.
A co z szybkością odczytu z karty?
W aparacie ma marginalne znaczenie, szybkość odczytu istotna jest głównie przy zrzucaniu danych na dysk komputera.
Jak dobrać czytnik kart SD?
Jeśli musimy zakupić odpowiedni czytnik najlepiej aby był on wyposażony w jak najwyższą wersję interfejsu USB (na przykład 3.1), oraz po stronie karty SD wspierał standard UHS-II co pozwoli uzyskać jak największy transfer podczas zrzucania zdjęć z karty