Pixelmator PRO – AI w najlepszym wydaniu

Program Pixelmator PRO do doskonała alternatywa dla Photoshopa, a jego doskonała implementacja sztucznej inteligencji dodatkowo rozszerza jego możliwości.

Krzysztof Turek

Jednym z moich ulubionych programów graficznych których używam praktycznie cały czas jest Pixelmator PRO, program dostępny wyłącznie dla komputerów mac co w mojej opinii jest jego jedyną wadą. Do zalet z kolei należy bardzo duża szybkość działania, jeśli porównać jego działanie do programu Adobe Photoshop to na komputerze MacBook Pro z procesorem M1 to Pixelmator niewątpliwie wygrywa. Cała zasługa leży tutaj zarówno po stronie dobrej optymalizacji jak również bardzo dobrej implementacji sztucznej inteligencji, którą znajdziemy w wielu miejscach w programie. 

Program posiada w swoich zasobach narzędzia, które znajdziemy praktycznie w każdym programie tej kategorii – od narzędzi zaznaczania, poprzez narzędzia do obsługi krzywych aż po filtry które możemy aplikować naszym zdjęciom.

Edycja plików RAW

Jeśli już jesteśmy przy edycji zdjęć warto zwrócić uwagę na bardzo rozbudowaną obsługę plików RAW, które bez problemu możemy obrabiać w programie Pixelmator. Narzędzia do obsługi plików RAW bardzo mocno przypominają te zawarte w programach takich jak Lightroom czy module Camera RAW programu Photoshop. Całość jest wspomagana przez algorytmy sztucznej inteligencji, które w przypadku tego programu możemy używać niezależnie dla narzędzi dla których są dostępne. W takim przypadku przy odpowiedniej paletce, która jest wspomagana przez AI znajdziemy przycisk ML (skrót od Machine Learning – uczenia maszynowego).

Inteligentne kadrowanie

Ciekawą funkcją, w którą wyposażony jest program Pixelmator jest narzędzie kadrowania które również jest wzbogacone o uczenie maszynowe (ML), co daje dość dobre efekty. Możemy również określić proporcje obrazu przed użyciem inteligentnego kadrowania dzięki czemu program przytnie zdjęcie zgodnie z naszymi preferencjami.

Powiększenie zdjęć

Obecnie możemy znaleźć kilka programów które służą do powiększania zdjęć takich jak na przykład Gigapixel AI, swoją implementację posiada również Photosop co omawiałem w osobnym filmie. Pixelmator PRO również posiada odpowiednią funkcję służącą do zwiększania rozmiaru zdjęcia Super Resolution, w tym przypadku program każdorazowo sam dobiera współczynnik powiększenia który zazwyczaj wynosi 3x w kilku przypadkach program wygenerował zdjęcie o nieco innym powiększeniu jednak za każdym razem robi perfekcyjnie. Oczywiście wiele zależy od jakości samego zdjęcia jednak w 99 procentach przypadków byłem bardzo zadowolony z wyników.

Wygładzanie gradientów

Narzędzie Deband służy do wygładzania gradientów lub bardziej profesjonalnie mówiąc usuwanie posteryzacji ze zdjęć i grafik. Całość oczywiście wspomagana jest za pomocą uczenia maszynowego. Producent oczywiście reklamuje to narzędzie właśnie w taki sposób jednak słowem nie wspomina, że również za pomocą tego narzędzia możemy pozbyć się artefaktów powstałych w wyniku kompresji JPG ze zdjęć.

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności