Funkcja Wypełnienie generatywne w programie Adobe Photoshop umożliwia dodawanie, rozszerzanie i usuwanie zawartości obrazów w szybki i bezpieczny sposób.

Krzysztof Turek

Wypełnianie Generatywne i Adobe Firefly

Sztuczna inteligencja (AI artificial intelligence) oraz uczenie maszynowe (ML – machine learning) w ostatnim czasie zrewolucjonizowały bardzo wiele dziedzin życia. W dużym skrócie można powiedzieć, że w chwili obecnej wyszliśmy z etapu uczenia się sztucznych sieci neuronowych i przeszliśmy do etapu ich kreatywnego wykorzystania. Narzędzia takie jak Chat GPT potrafią logicznie odpowiadać na pytanie, które im zadamy.

W dziedzinie kreatywności na początku spotykaliśmy się z rozpoznaniem obiektów dzięki którym AI mogła opisywać rzeczy znajdujące się na dowolnym zdjęciu, zazwyczaj było to używane do rozpoznawania twarzy w programach katalogujących zdjęcia. Prawdziwa rewolucja nastąpiła jednak w momencie, gdy na podstawie tekstu SI zaczęła tworzyć dowolne obrazy.

Jedną implementacji tej funkcji jest usługa udostępniona przez firmę Adobe – FireFly. Początkowo usługa istniała tylko w postaci strony internetowej na której mogliśmy opisać co powinno znaleźć się na obrazie wygenerowanym przez AI, wybrać styl oraz proporcje wygenerowanego obrazu. Niestety jednak w niektórych przypadkach pojawiały się duże problemy z niektórymi elementami generowanego obrazu, na przykład dłonie w szczególności palce w niektórych przypadkach nie są nawet w połowie zgodne z rzeczywistością.

Adobe-firefly
Usługa Adobe Firefly

Warto tutaj zaznaczyć, że usługa cały czas jest w wersji beta oraz następuje ciągłe uczenie się mechanizmów ML na podstawie setek tysięcy zdjęć udostępnionych przez użytkowników w usługach takich jak Bechance, Adobe Stock oraz innych źródeł, warto tutaj wrócić do tego co napisałem w drugim akapicie. Usługa tego typu przed wygenerowaniem jakiegokolwiek obrazu musi najpierw sama zrozumieć co znajduje się na przekładowym zdjęciu oraz odpowiednio opisać to na swoje własne potrzeby.

Kolejnym krokiem w rozwoju usługi Adobe Firefly było udostępnienie jej w programie Photoshop w wersji beta a co za tym idzie zdjęcia z niej niektórych ograniczeń. Możemy teraz za pomocą sztucznej inteligencji tworzyć nowe obrazy na podstawie opisu jak również dodawać, zastępować oraz usuwać wybrane elementy dowolnych obrazów. Funkcja ta nazywa się wypełnianiem generatywnym.

Wypełnianie generatywne ma wiele zastosowań, takich jak:

 • Wizualizacja danych i koncepcji
 • Tworzenie treści graficznych i artystycznych
 • Symulacja i modelowanie scenariuszy
 • Rozszerzanie i uzupełnianie istniejących obrazów
 • Edycja i poprawa jakości obrazów
 • Rozpoznawanie i klasyfikacja obrazów

Aby skorzystać z wypełniania generatywnego w Photoshopie, należy wykonać następujące kroki:

 1. Zainstalować program Photoshop (beta), który jest dostępny na aplikacji Creative Cloud.
 2. Otworzyć obraz lub stworzyć nowy dokument w Photoshopie.
 3. Zaznaczyć obszar obrazu lub warstwę, którą chcemy zmodyfikować lub uzupełnić.
 4. Wybrać jedną z trzech opcji dostępu do funkcji wypełniania generatywnego:
  • Kliknąć w przycisk Wypełnianie generatywne na wyświetlonym kontekstowym pasku narzędzi
  • Wybrać opcję Edycja -> Wypełnianie generatywne na pasku aplikacji
  • Kliknąć prawym przyciskiem myszy wewnątrz zaznaczenia i wybrać z menu kontekstowego opcję Wypełnianie generatywne.
 5. Wpisać tekst opisujący, co chcemy dodać, usunąć lub zmienić na obrazie. Możemy używać słów kluczowych, nazw kolorów, obiektów, stylów artystycznych lub dowolnych pomysłów. Cały tekst musi być wprowadzony w języku angielskim.
 6. Zobaczyć cztery propozycje obrazów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję na podstawie wpisanego tekstu. Możemy wybrać jeden z nich lub kliknąć przycisk Generuj więcej, aby uzyskać kolejne cztery propozycje.
 7. Kliknąć przycisk Zastosuj, aby zaakceptować wybrany obraz i dodać go do warstwy jako nowy element. Możemy też kliknąć przycisk Popraw jakość, aby poprawić rozdzielczość i szczegóły wybranego obrazu.
 8. Dostosować wygenerowany obraz za pomocą narzędzi edycji Photoshop, takich jak transformacja, filtr czy warstwa dostosowania.

Wypełnianie generatywne to potężne narzędzie do tworzenia obrazów za pomocą sztucznej inteligencji i tekstu. Pozwala ono na oszczędność czasu i kosztów, zwiększenie kreatywności i innowacyjności, ułatwienie dostępu i demokratyzację sztuki oraz poprawę jakości i różnorodności obrazów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności