Firma Adobe niewątpliwie słynie z programów do obróbki grafiki, jej flagowy produkt przeznaczony dla fotografów – program Lightroom Classic – doczekał się wraz z kilkoma ostatnimi aktualizacjami rozszerzenia kilku narzędzi o wsparcie sztuczną inteligencją.
Prawdę mówiąc to nie sam Lightroom Classic wzbogacił się o aktualizacje, a dokładniej mówiąc moduł Camera Raw. Dzięki temu te same narzędzia znajdziemy w również programie Photoshop oraz Lightroom w wersji chmurowej. Należy jednak zaznaczyć, że przypadku tych programów mogą wystąpić pewne drobne różnice, które mogą wynikać z samego interfejsu, a nie różnic w danej funkcji.
Poniżej znajdziecie opis pięciu narzędzi, które zostały wzbogacone o wsparcie sztucznej inteligencji. Użycie ich w trakcie edycji zdjęć powinni nie tylko przynieść ciekawe rezultaty w obróbce zdjęcia, ale również znacząco przyśpieszyć jego edycję, ponieważ większość skomplikowanej pracy przerzucamy na barki komputera.
Maskowanie
Narzędzie to znajduje się w programie Ligtroom od dość dawne jednak od pewnego czasu znacząco się rozbudowuje. O ile w pierwszych wersjach mogliśmy wybierać spośród różnego rodzaju gradientów to teraz możemy automatycznie wybrać osobę, obiekt niebo lub tło. Dla powyższych elementów zostanie utworzona automatyczna maska, która umożliwi szczegółową edycję, jeśli natomiast interesujący nas obiekt nie zostanie wybrany automatycznie możemy go po prostu obrysować a program sam poradzi sobie z utworzeniem dla niego maski.
Oczywiście mogą istnieć drobne wpadki jednak zdecydowanie lepiej poprawić je ręcznie niż samemu obrysowywać dany element od początku.
Content-Aware Remove – usuwanie z uwzględnieniem tła
Dzięki tej funkcji możemy bardzo szybko usunąć dany obiekt ze zdjęcia, program oczywiście sam zadba o to, aby na jego miejscu pojawiło się odpowiednie tło. To narzędzie było do tej pory dostępne wyłącznie w programie Photoshop i za każdym razem, aby usunąć nawet najmniejszy element ze zdjęcia należało przełączyć się do wyżej wymienionego programu tworząc kopię zdjęcia.
O ile dla użytkowników planu fotograficznego zawierającego programy Lightroom, Lightroom Classic oraz Photoshop nie stanowiło to problemu, to dla użytkowników planu zawierającego jedynie program Lightroom w wersji chmurowej stanowiło to poważny problem
Krzywe
W przypadku tego narzędzia nie możemy mówić o wsparciu sztucznej inteligencji, to warto zauważyć, że narzędzie to pojawiło się we wspomnianych wyżej maskach dzięki czemu możemy użyć ich do manipulacji dla konkretnego elementu. We wcześniejszych wersjach programu Lightroom taka operacja nie była możliwa, aby wykonać podobne korekty musieliśmy użyć do tego celu programu Photoshop oraz operować w nim na warstwach dopasowania.
Usuwanie szumu
Dzięki dostępności tego narzędzia nie musimy korzystać już z programów zewnętrznych takich jak DxO Pure RAW czy Topas NoNoise AI, program Lightroom zyskał więc nie tyle bardzo dobrą funkcję usuwanie szumów, ale pomógł znacznie uprościć nasze edycyjne workflow.
Oczywiście warto dodać, że nie dla każdego sprzętu rezultaty będą bardzo dobre, dlatego warto porównać rezultaty dla różnych programów oraz aparatu jaki posiadamy.
Test nowego narzędzia do usuwania szumu znajduje się tutaj
Pesety adaptacyjne
Adaptacyjne presety pozwalają nam tworzyć presety których działanie może skupić się na wybranym przez nas obiekcie, osobie lub części krajobrazu takiej jak na przykład niebo. Całość opiera się na maskach, które jak wspomniałem wcześniej pozwalają na wybór oraz manipulację na dowolnie wybranym elemencie zdjęcia. Istnieje więc możliwość stworzenia presetu dzięki któremu będziemy mogli edytować na przykład tylko włosy konkretnej osoby. Jak niejednokrotnie wspomniałem wyżej korzyść również w tym przypadku będzie polegała na uproszczeniu i przyśpieszeniu edycji zdjęć.
Więcej informacji na temat adaptacyjnych profili można znaleźć tutaj
Jak widać w przypadku powyższych narzędzi sztuczna inteligencja powoli wkracza do najbardziej znanego programu do obróbki plików RAW. Należy spodziewać się że w wraz z kolejnymi aktualizacjami również inne narzędzia zyskają wsparcie AI, co oczywiście będzie się przedkładało na zwiększenie szybkości edycji zdjęć,