Najlepsze darmowe programy do edycji RAW

Porównanie trzech programów do edycji plików RAW – DarkTable, RawTherapee i GIMP – które często są określane jako darmowe alternatywy dla Lightrooma.

Krzysztof Turek

Niewątpliwie dużym krokiem milowym w fotografii cyfrowej było rozpowszechnienie plików RAW. Pliki te posiadają bardzo wiele zalet w stosunku do poprzedników – plików JPG, należą do nich między innymi: wysoka dynamika tonalna, głębia kolorów sięgająca 14 bitów oraz bardzo duża ilość detali. Poza aparatami fotograficznymi rejestracja zdjęć z wykorzystaniem plików RAW możliwa jest również przy pomocy bardzo wielu smartfonów. Dlatego bardzo wiele osób poszukuje dobrego programu do edycji zdjęć.

Jako pierwszy na myśl przychodzi nam Lightroom niestety jest to program w pełni płatny co wielu osobom może nie przypaść do gustu. Dlatego postanowiłem zaproponować kilka darmowych alternatyw, które powinny doskonale zastąpić programy płatne. Wszystkie poniższe programy łączy jedna wspólna cecha, duże wsparcie społeczności, dzięki czemu możemy sobie poradzić z praktycznie każdym potencjalnym problemem.

Darktable

Darktable
Interfejs programu Darktable

Darktable to program, który wyróżnia się interfejsem zbliżonym do programu Lightroom, oczywiście z przyczyn prawnych nie jest to idealne odwzorowanie osoby, które wcześniej pracowały z płatnym odpowiednikiem nie będą miały problemu z przystosowaniem. Darktable umożliwia również zarządzanie zdjęciami za pomocą biblioteki co stanowi duże ułatwienie w przypadku, gdy posiadamy duże ilości zdjęć.

Pod maską natomiast znajdziemy bardzo zaawansowany autorski silnik do obróbki plików RAW, dzięki czemu poza wieloma zaawansowanymi funkcjami programu otrzymujemy również bardzo wysokiej jakości pliki wynikowe.

Za wadę programu należy uznać jego… bardzo bogatą konfigurację, mnogość opcji w preferencjach może przyprawić o zawrót głowy, ale w moim przypadku kilka godzin spędzonych na konfiguracji doprowadziło do radykalnego wzrostu wydajności.

RawTherapee

RawTherapee
Program RawTherapee

Niewątpliwie wyróżnikiem programu RawTherapee są niskie wymagania sprzętowe, został on zaprojektowany specjalnie z myślą o słabszych komputerach. Na stronie programu znajdziemy również bardzo dobrze napisaną dokumentację, niestety w języku angielskim.

RawTherapee posiada również bardzo dobrze zaprojektowany katalog, co z pewnością ucieszy osoby dysponujące potężnymi zasobami zdjęciowymi.

Kolejną zaletą jest własny system presetów ułatwiających edycję plików RAW. W sieci można znaleźć wiele darmowych pesetów do ściągnięcia. Niestety na chwilę obecną brak jest możliwości importu presetów z programu Lightroom.

Do wad niestety zalicza się nieintuicyjny interfejs, wymagający więcej czasu na jego przyswojenie.

GIMP (z plugiem UFRaw)

GIMP
Okno programu GIMP

Programu GIMP nie trzeba nikomu przedstawiać stanowi on darmowy odpowiednik Photoshopa dysponując bogatą paletą funkcji oraz bardzo dużym wsparciem ze strony społeczności. Znajdziemy również bardzo dużą ilość tutoriali w serwisie YouTube dzięki czemu z łatwością poradzimy sobie z obróbką dowolnego zdjęcia posiadając jedynie podstawowe umiejętności.

Niestety program ten nie oferuje wsparcia do katalogowania zdjęć. Brak możliwości tagowania, czy nadania słów kluczowych dodatkowo utrudnia łatwe wyszukiwanie interesujących nas zdjęć. Musimy radzić sobie sami odpowiednio układając hierarchię plików i folderów.

GIMP nie posiada też natywnego wsparcia dla plików RAW dzięki czemu jesteśmy zmuszeni użyć na przykład pluginu UFRaw. Ale w praktyce nie odbiega od tandemu Photoshop + Adobe Camera Raw.


Każdy z wyżej wymienionych programów posiada swoje wady i zalety, ale to że są one darmowe pozwala dowolnie je przetestować i wybrać najlepiej dopasowany do naszego gustu. W każdym przypadku nie można również powiedzieć, że uzyskana jakość zdjęć jest niezadowalająca, w każdym przypadku pozwala konkurować z liderami.

Dlaczego więc nie używają ich profesjonaliści? w dużej mierze chodzi o brak wsparcia technicznego, przez co w przypadku problemów jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. W niektórych przypadkach problematyczne może okazać się dopasowanie sprzętu do odpowiedniego programu, ale tutaj z pomocą może przyjść społeczność.

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności