JPG to RAW jest programem przeznaczonym do bardzo ciekawego zadania – konwersji JPG-ów na pliki RAW oraz według zapewnień producenta, ich ulepszania.

Krzysztof Turek

JPG to RAW AI – recenzja

JPG to RAW AI jest programem, którego główne i jedyne zadanie to konwersja plików JPG na pliki RAW z użyciem sztucznej inteligencji. Producentem programu jest firma Topaz Labs, a cena to 99,99 dolarów. Według zapewnień producenta program powinien wykonać następujące  operacje:

  • powiększyć zakres dynamiczny zdjęcia,
  • zwiększyć przestrzeń kolorów z sRGB do ProPhoto RGB,
  • zwiększyć Głębię kolorów z 8 do 16 bitów,
  • usunąć artefakty JPG,
  • zwiększyć poziom detali zdjęcia

Otrzymany rezultat możemy zapisać w postaci pliku DNG lub TIFF.

W ramach testu przygotowałem trzy zdjęcie wykonane różnymi aparatami, dokładne dane na temat zdjęć można znaleźć w tabelce poniżej:

Aparat

Rozdzielczość

Rozmiar pliku JPG

Rozmiar pliku DNG

iPhone 6s1920 × 1080496 KB12,7 MB
NIKON D72006008 × 40083,2 MB144,8 MB
Udostepnianie albumów6016 × 40161,4 MB145,2 MB

Dla porównania dodałem również dane dotyczące rozmiaru zdjęcia po przetworzeniu, co pozwala wnioskować, że program faktycznie przerobił zdjęcia na pliki RAW. Niestety podejrzany wydaje się sam rozmiar pliku wynikowego który jest w każdym przypadku trzykrotnie większy niż wynikałoby to chociażby z porównania z plikami wynikowymi z aparatów.

Program niestety usuwa ze zdjęć część danych EXIF, zostawiając jedynie dane dotyczące medalu oraz producenta aparatu.

Porównanie pomiędzy plikami źródłowymi JPG a wynikowymi zapisanymi w formacie RAW wygląda niestety fatalnie. Pliki wynikowe DNG mogłem otworzyć tylko za pomocą programu Lightroom oraz oczywiście Photoshop. W praktyce różnice widoczna jest tylko w przypadku zdjęcie, które pierwotnie zostało wykonane aparatem w iPhone 6s.

iPhone6s-before
Zdjęcie źródłowe wykonane aparatem w iPhone 6s
iPhone6s-after
Zdjęcie po konwersji widoczne pionowe pasy, dla lepszego uwidocznienia luminancja dla koloru niebieskiego została ustawiona na -100

Ciekawa rzecz dotyczy różnic widocznych po otwarciu w poszczególnych programach. W przypadku każdego ze zdjęć otwartych w programie Lightroom widoczne pionowe pasy ciągnące się przez całe zdjęcie w regularnych odstępach. Natomiast w przypadku programu Photoshop pasy widoczne są nieco mniej natomiast sam program informuje, że zdjęcia posiadają rozdzielczość 8 bitów przy profilu kolorów Adobe RGB a nie tak jak obiecuje producent aż 16 bitów i profilu ProPhoto RGB.

Podsumowując niestety nie jestem w stanie polecić tego programu, ponieważ nie zyskujemy nic z tych rzeczy, które obiecał producent. Dodatkowo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jakakolwiek zmiana jest widoczna na jednym zdjęciu z trzech które testowałem, program faktycznie okazuje się niewypałem. Natomiast gorąco zachęcam do jego testowania być może w przypadku obróbki zdjęć z innego aparatu lub przy innej wersji programu uzyskamy lepszy wynik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności