Tryby ekspozycji P, A, S i M

Opis czterech głównych trybów ekspozycji, które są oferowane w aparatach cyfrowych – czyli Program, Priorytet przysłony, Priorytet migawki i Manualny.

Krzysztof Turek

Tryby ekspozycji P, A, S i M znajdziemy w praktycznie każdym bardziej zaawansowanym aparacie cyfrowym. Mimo iż na początku mogą one wydawać się niezrozumiałe, można je w bardzo łatwy sposób przyswoić dzięki czemu wykonamy zdecydowanie lepsze zdjęcia niż w trybie auto.

P – program

Tryb program jest bardziej zaawansowaną odmianą trybu auto. W tym trybie aparat sam dopasowuje ekspozycję możemy jednak zmienić niektóre wartości samodzielnie. Bez problemu zmienimy więc czas otwarcia migawki, aparat przejmie wtedy kontrolę nad przysłoną. Z kolei, jeśli zaczniemy zmieniać wartość przysłony aparat odpowiednio dopasuje czas otwarcia migawki – nawet jeśli uprzednio został zmieniony. Ostatnim elementem, który możemy zmienić jest czułość ISO, jeśli zmienimy to ustawienia aparat sam skoryguje wartości przysłony i migawki. Warto tutaj zauważyć, że ISO nie podlega automatycznej zmianie przez aparat w tym trybie. Ten tryb doskonale poradzi sobie w przypadku fotografii ulicznej, czyli tam, gdzie warunki oświetleniowe bardzo szybko mogą się zmieniać.

A (lub Av) – Priorytet przysłony

Tryb priorytetu przysłony oznacza, że możemy zmienić wartość przysłony, a aparat sam dopasuje czas otwarcia migawki. Kontrola nad czułością ISO cały czas pozostaje w naszych rękach. Tryb ten doskonale nadaje się do fotografii portretowej, gdzie możemy ustawić duży otwór przysłony na przykład f/1.4 a aparat sam zadba o to, aby czas otwarcia migawki był odpowiedni przez co nie prześwietlimy naszego zdjęcia. W tym przypadku czułość ISO ustawiamy na niską wartość na przykład ISO 100 tak aby pozbyć się szumów.

S (lub Tv) – Priorytet migawki

Priorytet migawki pozwala nam sterować czasem otwarcia migawki, a aparat sam oczywiście zadba o odpowiednie ustawienie przysłony. Ten tryb z powodzeniem możemy zastosować w fotografii sportowej, gdzie oczywiście w zależności z jaką prędkością fotografowany przedmiot się porusza ustawiamy dość krótki czas otwarcia migawki na przykład 1/2000 a aparat ustawi nam przysłonę. Tutaj ważna uwaga – jeśli zdjęcia będą wychodzić zbyt ciemne należy podnieść wartość czułości ISO do odpowiedniego poziomu na przykład ISO 800. Głębia ostrości również może się zmieniać, ponieważ aparat sam ustawia nam wartość przysłony.

M – Tryb manualny

W trybie manualnym sami określacie wszystkie wartości ekspozycji, czyli przysłonę, czas otwarcia migawki oraz czułość ISO. Mimo że ten tryb wydaje się bardzo zaawansowany, w praktyce dzięki podglądowi na żywo w nowoczesnych aparatach bardzo ławo się go nauczyć. Tryb manualny doskonale nadaję się wszędzie tam, gdzie mamy dużo czasu na samodzielne ustawienie ekspozycji oraz tam warunki oświetleniowe pozostają niezmienne.

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności