Początkujący fotograf oczekuje dobrych rezultatów od swojego sprzętu, jednak aby je osiągnąć warto zapoznać się z 7 poradami co pozwoli uniknąć błędów.
7 porad dla początkującego fotografa
Każda osoba, która zakupiła swój pierwszy aparat fotograficzny uczyniła to, aby najzwyczajniej robić coraz lepsze zdjęcia. Niestety najczęściej uczymy się na błędach, aby zaoszczędzić wam przykrych niespodzianek postanowiłem podzielić się siedmioma poradami, dzięki którym unikniecie rozczarowań.
- W pierwszej kolejności proponuję przejrzeć ustawienia aparatu chodzi tu w szczególności o format zapisu zdjęć oraz jakość, w bardzo wielu aparatach producent domyślnie ustawia format pliku na JPG oraz jakość na Basic. Stoi za tym bardzo trywialna rzecz mianowicie mając ustawiony aparat w taki sposób wykonamy największą ilość zdjęć i będą one wystarczająco dobrej jakości. Ja osobiście polecam przestawić aparat w tryb fotografowania z użyciem plików RAW, a jeśli nie obsługuje on takiego formatu, to polecam użyć JPG z jakością FINE, jest to najlepsza możliwa jakość dla plików JPG.
- Kolejna sprawa – tym razem może wydać się dość głupia – mianowicie proponuję nie ufać podglądowi zdjęcia w aparacie. Przyczyna jest dość prosta, na małym wyświetlaczu aparatu, mimo że bardzo dobrej jakości nie zobaczycie sporej ilości błędów lub niedoróbek, jak na przykład nie osty główny obiekt na zdjęciu, przekłamane kolory lub szumy. Polecam, aby w trakcie nauki nowego aparatu każde zdjęcie przeanalizować na ekranie komputera, pozwoli to wyłapać wszystkie niedoróbki.
- Następna sprawa, która wbrew pozorom może być dość kłopotliwa w realizacji to odpowiednia godzina wykonywania zdjęć w szczególności w lecie. Co dzięki temu zyskamy? najbardziej oczywistą sprawą są twarde cienie które pojawią się na zdjęciu. W tym przypadku, jeśli nie jest to zabieg celowy, twarde cienie mogą przynieść wiele szkody w trakcie obróbki zdjęcia.
- Aplikacja SunMap iOS: https://apple.co/2ozR8E8
- Aplikacja Golden Hour na Androida: http://bit.ly/2LSuShU
- Fotografowanie szerokim obiektywem jest dość dobre dla osoby, która wcześniej fotografowała na przykład telefonem i nie była w stanie uzyskać ładnych szerokich kadrów, niestety niesie to za sobą wiele niedogodności jak na przykład zaburzenia perspektywy w przypadku portretów które zrobimy właśnie fotografując szerokim kątem. aby tego uniknąć wystarczy pamiętać, żeby dla zdjęć portretowych nie schodzić poniżej 50mm.
- Następna porada wiąże się z wyrobieniem odpowiedniego nawyku, chodzi o to, aby po każdym dniu zdjęciowym przywrócić ustawienia aparatu do wartości domyślnych. Co tutaj mam na myśli? Jeśli kończy fotografować po zmroku może się okazać, że przestawiliście czułość ISO na, na przykład, ISO2000. Jeśli kolejnego dnia zapomnicie o tym może okazać się, że wykonacie zdjęcia z dużym ISO co spowoduje znaczący wzrost szumów.
- Jeśli zakupiłeś swój pierwszy aparat z wymiennym obiektywem z pewnością jest do niego dołączony obiektyw kitowy, o ile obiektyw taki nadaje się dla początkujących, to niekoniecznie pozwoli w pełni rozwinąć skrzydła. Dlatego jednym z pierwszych zakupów jakie powinniśmy popełnić jest zakup obiektywu stało ogniskowego 50mm ze światłem f/1,8. Tego rodzaju obiektywy zazwyczaj są dość tanie natomiast dzięki swojej budowie pozwalają osiągnąć doby bokeh, niezłą ostrość oraz nadadzą się do wykonywania zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych. Oczywiście obiektyw tego typu należy dobrać do posiadanego aparatu.
- Ostatnia porada również wiąże się z wydatkiem i będzie to zakup filtra UV dobranego oczywiście do obiektywu. Nakręcenie takiego filtra na obiektyw zwiększa jego ochronę, zarówno przed uszkodzeniem jak i zabrudzeniem.
Powyższe porady są wynikiem moich własnych doświadczeń i bardzo możliwy że w innym przypadku należy nieco je zmodyfikować lub uzupełnić w zależności od upodobań. Niemniej jednak stanowią dobrą bazę dla początkującego fotografa.