7 porad dla początkującego fotografa

Początkujący fotograf oczekuje dobrych rezultatów od swojego sprzętu, jednak aby je osiągnąć warto zapoznać się z 7 poradami co pozwoli uniknąć błędów.

Krzysztof Turek

Każdy, kto nabył swój pierwszy aparat fotograficzny, z pewnością ma nadzieję na robienie dobrych zdjęć. Niemniej jednak, nauka fotografii nierzadko wiąże się z popełnianiem błędów. Aby uniknąć frustracji i zniwelować te błędy, chciałbym podzielić się siedmioma wartościowymi wskazówkami, które pomogą uniknąć potknięć.

Dobór formatu i jakości zdjęć

Warto na początek dokładnie przejrzeć ustawienia swojego aparatu. Wielu producentów domyślnie ustawia format plików na JPG i jakość na poziomie Basic. To jednak tryb oszczędnościowy, dzięki któremu zmieścimy najwięcej zdjęć na karcie pamięci, ale zdjęcia w takiej jakości nie oddają pełnych możliwości aparatu. Zamiast tego, warto rozważyć fotografię w formacie RAW, który zapewnia największą jakość oraz pozwala na większe możliwości edycji. Jeśli RAW nie jest obsługiwany, warto ustawić JPG na jakość FINE, co przyniesie najlepsze rezultaty.

Nie ufaj wyświetlaczowi w aparacie

Wartością dodaną w dzisiejszych aparatach jest podgląd zdjęć na ich własnym ekranie. Niemniej jednak, ten mały wyświetlacz nie ujawni wszystkich detali. Błędy, takie jak nieostrość czy przekłamane kolory, mogą być niewidoczne. Dlatego warto każde zdjęcie dokładnie przeanalizować na komputerze, aby dostrzec wszystkie potencjalne niedoskonałości.

Optymalna godzina zdjęć

Wybór odpowiedniej pory dnia jest kluczowy, zwłaszcza latem. Fotografowanie w pełnym słońcu tworzy twarde cienie, które mogą zaburzyć zdjęcie. Unikanie godzin największego nasłonecznienia pozwala uniknąć tych kłopotliwych efektów. Aplikacje takie jak SunMap na iOS i Golden Hour na Androida pomogą określić optymalny czas dla zdjęć w plenerze.

Nadużywanie szerokich kadrów

Wybór szerokiego obiektywu może być kuszący, zwłaszcza dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią. Jednak pamiętajmy, że zbyt szeroki kadr może wprowadzić zaburzeń perspektywy w portretach. Aby tego uniknąć, warto trzymać się minimalnej ogniskowej 50mm dla zdjęć portretowych.

Resetowanie ustawień aparatu

Dobrym nawykiem jest resetowanie ustawień aparatu po każdym dniu zdjęciowym. Pamiętajmy, że mogliśmy przestawić parametry, takie jak czułość ISO, podczas poprzedniej sesji. Jeśli tego nie zrobimy, możemy zaskoczyć się niespodziewanymi efektami w kolejnym dniu fotografowania.

Obiektyw 50mm

Aparaty z wymiennym obiektywem często są dostarczane z obiektywem kitowym. Chociaż to dobry wybór dla początkujących, aby rozwijać się, warto wybrać obiektyw stałoogniskowy 50mm o świetle f/1,8. Tego typu obiektywy są stosunkowo tanie, a zapewniają piękny efekt rozmycia tła, ostrość i działają dobrze w warunkach słabego oświetlenia.

Zabezpieczenie Filtrem UV

Zakup filtra UV odpowiedniego dla naszego obiektywu to inwestycja w ochronę. Taki filtr nie tylko chroni przed uszkodzeniem, ale także przed zabrudzeniem obiektywu.

Te praktyczne wskazówki, oparte na doświadczeniach, stanowią solidną bazę dla początkujących fotografów. Dopasuj je do swoich preferencji i zobacz, jak twoje umiejętności fotograficzne rozwijają się, unikając przy tym powszechnych błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz się do newslettera

Zapisując się do newslettera, akceptujesz politykę prywatności